ארבעת השדים שמחרבים את הזוגיות

לאורך החיים אנחנו נלחמים ב 4 שדים שמנסים להרוס לנו כל דבר, בין היתר את הזוגיות שלנו. ככל שנכיר טוב יותר את השדים האלו, ונדע איך להתמודד איתם, כך נוכל לסלק מדרכנו בעיות זוגיות שצצות כל פעם מחדש בגללם. הרעיון הוא לטפל בשורש הבעיה, ב 4 האלמנטים שמקלקלים לנו כל פעם בדרך אחרת, ולא לטפל בריבים עצמם.

זוגיות

ארבעת השדים האלו הם:
1. הפחד
2. העדר העוצמה
3. דעתנות
4. חמדנות

אלו תחושות שמייצרות סוגים שונים של התנהגויות שמונעות מאיתנו להגיע למערכת יחסים טובה ונעימה, להישגים ולאושר באופן כללי.

הפחד – הוא גורם לנו למשל לאגו מנופח, לחוסר יכולת להתקדם בחיים, להתנסות, אנחנו לא לוקחים סיכונים, לא אומרים את מה שאנחנו מרגישים באמת מהפחד להפגע, או להדחות, ומתנהלים בצורה משותקת ומלאת חרדות. הפחד גורם לנו לחוסר בטחון, באופן כזה ששום זוגיות לא תוכל לצמוח ולשגשג. הפחד גורם לנו להרים ידיים עוד לפני שניסינו בכלל. לוזר אמיתי הוא מי שמוותר מראש, או אחרי נסיון אחד, מצליחן הוא מי שלמרות הכשלונות ממשיך לנסות עד שיצליח. אם לא ננסה שוב ושוב, ניקח סיכונים ונתפתח, לא נתקדם, כי מי שעושה, טועה, ואם אנחנו מפחדים מטעויות, מנפילות ומקשיים, לעולם לא נוכל להגיע גם למקומות טובים. חשוב לדעת לזהות התנהלות מתוך פחד ולמגר אותה.

העדר העוצמה – העדר העוצמה בה לידי ביטוי בשתי צורות, או שאני חושב שאני טוב יותר חזק יותר מאחרים והביטוי של זה הוא יהירות של אני ואפסי עוד, או להיפך, בחוסר  בטחון עצמי ובאומללות מתמדת. הסיבה לכך היא שאנשים עם העדר עוצמה הם אנשים שלא מקשיבים לצו הלב שלהם, והתפיסה שלהם את עצמם תלויה בפידבק חיצוני במקום באמונה פנימית. אם אני מנכ"ל של חברה, אני חצי אלוהים, אבל אם פיטרו אותי אני אפס מוחלט ולא שווה כלום. אנשים לא יכולים שמקצוע, או טייטל, או בכלל פידבקים חיצוניים יגדירו את הפנימיות שלהם, הם צריכים להעריך את עצמם ולשמור על הבלאנס שלהם, ולא חשוב מה קורה בחוץ. העדר עוצמה כזה מפריע לנהל יחסים עם אדם אחר, בגלל חוסר היציבות והתלות שהוא מייצר.

הדעתנות – הדעתנות היא בעצם חשיבה נוקשית, נטיה לווכחנות. אדם שאינו גמיש במחשבתו, מתבצר בעמדותיו, ואינו קשוב לסביבה, ומוכן באמת לשמוע דברים אחרים ולשנות את דעתו, הוא כמו גזע עץ שבסוף יישבר בסופה, לעומת ענף במבוק שיודע להתכופף בסופה ואז לחזור למרכז שלו. אם לא נפתח את הראש לדעות אחרות, למחשבות שונות, לא נצמח ונגדל, לא נוכל להסתגל למצבי חיים שונים, לאנשים שונים, למשברים, וכך כל מהמורה קטנה תשבור אותנו ואת הזוגיות שלנו. אף אחד לא אוהב לחיות עם מי שחושב שהוא תמיד צודק.

החמדנות – האלמנט הקשה ביותר להבנה, וגורם לנו להרגיש תחושות של פספוס, החמצה. לא מדובר על חמדנות חומרית, אלא לצורך שלנו כל הזמן לקבל פידבקים מהזולת, הכרה, תשומת לב, ומרוב שאנחנו מחפשים את זה, הדרכים שלנו להשיג את תשומת הלב הזאת מרגישות לצד השני כמו מניפולציה ריגשית.

אלו אנשים שרוצים לקבל מהצד השני יותר ממה שהוא מעוניין לתת, והרי אין במס השפתיים הזה כלום, זה שתדרשי שיגיד לך כל יום כמה את יפה, לא גורם לו לחשוב ככה, ורק נותן לו תחושה חמוצה שהוצאת ממנו מחמאות שלא התכוון לתת לך בכח.

אנשים חמדנים גם צריכים אישורים חיצוניים כל הזמן, הם צריכים הכרה מאנשים אחרים, ואין להם את הכח הפנימי לאשר את הדברים לעצמם. אנשים חמדנים אינם נהנים מהדרך, אלא רק מהנסיון להשיג עוד ועוד, או שהם עסוקים כל הזמן בלצייר החוצה תמונה יפה כדי לקבל עליה מחמאות, מה שגוזל מהם הרבה אנרגיה שמושקעת בחיצוני ולא בפנימי. חשוב לאתר את השד הזה ולטפל בו.

לתיאום פגישת ייעוץ עם ד"ר אורית ארבל

השאירו פרטים כאן: