כל מה שצריך לדעת על השקעות נדל"ן בדרום

אין ספק שאזור הדרום הוא מהאזורים המבוקשים ביותר עבור משקיעות ומשקיעים שמעוניינים לרכוש נכס להשקעה ש"יעבוד עבורם" וייצר להם הכנסה פסיבית מידי חודש. את האזור מבחינת ביקושים מובילה באר שבע ויש טוענת לכתר חדשה שמפתיעה ברשימה, מנחשים איזו עיר זו? בבאר שבע יש את שתי השכונות שבהן כמות המשקיעים היא הגדולה ביותר - שכונות ג' וד' הסמוכות לאוניברסיטת בן גוריון, לבית החולים סורוקה, לפארק ההייטק ולעוגנים חשובים נוספים. בשתי השכונות יש אלפי סטודנטים המתגוררים בדירות בשכונה למספר שנים. עבור כתבה הבאנו את מומחה הנדל"ן שמתמחה באזור הדרום - בן סולומון שישפוך קצת אור ויתרום לנו מניסיונו הרב במענה על שאלות של אלפי משקיעים.

למה בעצם שאנשים יבואו להשקיע בדרום?

כשאתה אומר "דרום" למה אתה בדיוק מתכוון? כי "דרום" זה רחב מאוד/
הצוותי שלי "בן סולומון דרום" לא מתמחה בכל ערי הדרום, מכירים היטב את האזורים בין אשדוד ודרומה כאשר הערים שאנחנו עובדים בהן הכי הרבה הן באר שבע/ דימונה/ אופקים/נתיבות/אשקלון/ ירוחם/ערד.
בכל עיר שציינו אנו מבצעים ומנהלים עסקאות ומכירים את השטח.

אז למה בעצם שאנשים יבואו להשקיע בדרום? מה יש שם?

יש הרבה סיבות טובות, אך אני חושב שארבע הסיבות המרכזיות שבגללן אנשים משקיעים בדרום הן:
1. פוטנציאל השבחה גדול.
2. תשואה גבוהה ויציבה.
3. מחירי נדל"ן זולים.
4. עליית ערך יפה לאורך השנים.

אזור הדרום הוא האזור הגדול ביותר בארץ, עם שטח של 14,185 קמ"ר ועם 1,330,600 תושבים בהשוואה למחוז המרכז אשר שטחו הוא 1,293 קמ"ר ועם 2,233,500 תושבים.
מחוז הדרום גדול כמעט פי 11 ממחוז המרכז אך בכמות האוכלוסייה הוא חצי ממחוז המרכז. יש למחוז הדרום עוד הרבה לאן להתרחב ולצמוח.

בגלל שאזור הדרום הוא אזור עצום אשר כרגע מכיל כמות אוכלוסייה לא גדולה באופן יחסי יש לו עוד לאן להתרחב ולגדול ותקציבים ממשלתיים שיזרמו אליו כמעט ולא יושפעו מהנציגים שישבו בממשלה מפני שמדובר באזור
אסטרטגי למדינת ישראל והיא תהיה חייבת להמשיך להשקיע ולפתח אותו, הדרום הוא עתיד המדינה.

אנו רואים שתקציבי הממשלה בשנים האחרונות משפיעים באופן דרמטי על ערי הדרום, אפשרי לראות את הצמיחה האדירה של באר שבע בהייטק, בסייבר, בתנופת הבנייה הגדולה, באוניברסיטה שלא מפסיקה לגדול ולהתרחב, בשכונת הפארק עם האגם הגדול בישראל(90 דונם), ובזה שהפכה למוקד של ממש למקצועות ההייטק ומרגש לראות את זה כאחד שגדל בבאר שבע 25 שנה והעביר שם את כל הילדות והבגרות שלו בעיר.

באר שבע היא הפנים של הדרום והיא מאוד מעניינת להשקעה. יש משקיעים שהשקיעו איתנו בשנים האחרונות שהכפילו את סכום ההשקעה שלהם, כאלה שעשו אקזיטים של מאות אלפי שקלים, כאלה שעדיין מחזיקים בדירות ולא מתפתים למכור.

גם בדימונה אנו רואים תנופת בנייה אדירה והתעוררות מחודשת אחרי תקופת נמנום ארוכה, דימונה הפכה לעיר אטרקטיבית ומאוד נעימה למגורים והתחיל בה תהליך של חזרה של תושבים שנטשו. הם רוצים ליהנות מ-16 נקודות זיכוי במס, ורוצים לטעום מההצלחה.

גם בדימונה הושקעו מיליארדי שקלים בשנים האחרונות, הודות להסכמי הגג הממשלתיים. שכונת השחר החדשה, היא שכונה תוססת וחדשה שמשכה לשכונה זוגות צעירים, אחת השכונות היפות שראיתי בארץ. נכון, שכונת השחר לא מתאימה למשקיע הממוצע בדימונה כי המחירים בה יקרים יחסית, אך התמקדתי בה כי היא סימן משמעותי בהתפתחות העיר.


בגלל ההתעניינות הגדולה של משקיעים ומשקיעות בדרום, החלטתי להרים את הכפפה ולכתוב את הספר היחידי בישראל שמדבר אך ורק על השקעות בדרום עם התמקדות בדימונה, דימונה היא מצפן ההתעוררות של האזור,
ולכן בחרתי להתמקד בה בספר בהשוואה לבאר שבע.

אופקים גם היא – עיר נורא מעניינת שהתחלנו להתעניין בה בשנת 2016 כשבאר שבע כבר אז התחילה
להיות יקרה למשקיעים וחיפשנו אלטרנטיבות. ב-2016 קמה באופקים תחנת הרכבת שחיברה אותה במהירות לבאר שבע ולמרכז. כיום באופקים מחירי הדירות השתוו לבאר שבע מרוב הביקוש.
בשנת 2022 נפתח "הכביש העוקף", אשר קיצר את הנסיעה מבאר שבע לאופקים בחצי, מה שהקפיץ את מחירי הנדל"ן עוד יותר.

תוך כ-10 דקות ואתה מגיע מבאר שבע לאופקים דרך הכביש המהיר מה שהפך את אופקים ל"פרבר" באר שבעי, שכונה בבאר שבע.
פרבר עם הטבות מס של 18 נקודות, מה שמוזיל למשפחה צעירה את המיסים באלפי שקלים, אלפי שקלים שהולכים לטובת חינוך, פנאי, ודיור.
בבאר שבע נלחמים לקבל הטבות המס שבוטלו בתחילת שנות ה – 2000, אך כרגע המדינה לא השתכנעה.

האם השקעה בדרום יכולה להתאים גם למי שגר רחוק, נניח במרכז?

איזו שאלה?! כמובן! רוב המשקיעים שלנו הם ממרכז הארץ. כחלק מהשירות שלנו, אנו מנהלים עבור המשקיעים והמשקיעות שלנו את הדירות לאחר הרכישה איתנו, כך שאין בכלל כאב ראש עם זה. אנו מכינים את הדירות להשכרה, מציגים את הנכס, מסננים שוכרים בעייתיים, גובים שיקים ומעבירים למשקיעים. אנו מעדכנים את המשקיעים שלנו על כל התהליך בצורה שקופה וגלויה לאורך כל הדרך.
יש לנו משקיעים שלא ראו את הדירות שלהם כבר כמה שנים ויש כאלה שרכשו את הדירות מרחוק, למרות שאנחנו תמיד ממליצים להגיע, לרוב המשקיעים אין זמן להתעסק עם זה.


מה התקציבים שמשקיע צריך עבור השקעה בדרום?

זה נורא תלוי מאוד מה רוצים, ואת הסביבה בה רוצים את הנכס.
יש משקיעים שרוצים רק דירות חדשות עם ממ"ד ומרפסת כי יכול להיות שהבת תעבור להתגורר בדירה, ויש כאלה שמעניין אותם רק מקסום התשואה, מאוד משתנה.

אך בוא נגיד שזה מתחיל מתקציבים של הון עצמי של בערך 150,000-300 אלף שקלים,
הנכסים הטובים כיום הם בערך במחיר כולל הוצאות של 650,000-1,300,000 וכמובן חשוב לזכור האם אנו קונים דירה שנחשבת "יחידה" או זו דירה שנחשבת להשקעה(דירה שניה ומעלה), כי זה ישפיע על שני דברים:

1. מס רכישה בגובה של 8%  שנצטרך לשלם
2. גובה המימון שנקבל מהבנק.

חישוב מס רכישה פשוט – על דירה של מיליון שקלים המדינה תרצה מס רכישה בגובה של 80 אלף שקלים (8%) שהם בלי קשר למחיר הדירה.
משקיע בהגדרה (דירה שניה) יקבל מימון מהבנק עד 50% מערך הנכס, כך שאם ירצה נכס של מיליון שקלים, יצטרך להביא 500 אלף הון עצמי.
במידה וזו דירה ראשונה, המשקיע יקבל עד75% מימון. זאת אומרת שאם ירצה דירה של מיליון, יצטרך להביא הון עצמי של 250,0000 והבנק ישלים לו עוד 750,0000 בלי שחישבנו הוצאות, נטו עלויות עבור הדירה.

רוצים לקבל עדכוני נדל"ן ישירות לסלולר? 
הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ בלחיצה כאן

*בן סולומון הוא מומחה להשקעות ושיווק נדל"ן עם התמחות מיוחדת בדרום. בן חיבר 3 ספרים מצליחים בנדל"ן ומרצה באקדמיה ולגופים מקצועיים.
ב-12 שנים האחרונות, הצוות של בן ניהל למעלה מ- 300 מיליון שקלים בהשקעות, מכירות ושיווק פרויקטים בנדל"ן.

ליצירת קשר עם בן סולומון, רשת ברוקר נדל"ן דרום

השאירו פרטים כאן: