מימון פרויקטים בימים של אי-ודאות: הפתרונות של רובי קפיטל ליזמים

בכנס שערכה השבוע רובי קפיטל, המתמחה במימון והשקעות נדל״ן, בהשתתפות עשרות מבכירי הענף, הציגה החברה את פתרונות המימון המגוונים שלה לפרויקטים של התחדשות עירונית

מימון פרוייקטים
בתמונה: עומר אלפרן, שותף ברובי קפיטל. צילום: גיא יחיאלי

אחרי שנים ארוכות שבהן נהנה ענף הנדל"ן מתנאי שוק אופטימליים, שנת 2022 מסתמנת כנקודת מפנה: הריבית במשק עלתה, ולפי כל ההערכות המגמה רק בתחילתה; מדדי הבנייה נמצאים בעלייה מתמדת, בין השאר בשל מגפת הקורונה ואירועים גיאופוליטיים דוגמת המלחמה באוקראינה; ומחירי הקרקעות הפרטיות מגלמים הערכות שווי אופטימיות למדי, שכבר אינן תואמות את הלך הרוח בשוק.

כתוצאה מכל אלה, גם גופי המימון המסורתיים – ובראשם הבנקים הגדולים – כבר מפגינים נכונות פחותה "למנף" יזמים, ומצמצמים את חשיפתם לשוק הנדל"ן.

מציאות זו מציבה בפני היזמים אתגרים של ממש, לבטח בשוק ההתחדשות העירונית, שבו זכויותיהם אינן מוקנות בשלבים הראשוניים של הפרויקט. אז איך ניתן לתמרן בעידן החדש, שבו השגת מימון איכותי כבר אינה דבר של מה בכך?

על כל זאת ועוד דובר בכנס שערכה השבוע בתל אביב חברת רובי קפיטל, מהשמות הבולטים בתחום המימון החוץ-בנקאי, המספקת מגוון פתרונות פיננסיים, מהירים וגמישים למיזמי נדל"ן. החברה מנהלת כיום מסגרות אשראי בהיקף של 2.5 מיליארד שקל, תוך שיתוף פעולה הדוק עם הגופים המוסדיים הגדולים במשק.

בנוכחות עשרות יזמים, יועצי מימון ובכירים מעולמות המימון והשקעות הנדל"ן, הציגה רובי קפיטל את פתרונות המימון החדשניים של החברה, המבוססים על ניתוח מעמיק של צורכי היזמים שהחברה מלווה זה שנים ארוכות. יצוין כי לרובי קפיטל צבר מרשים של פרויקטים ושיעור גבוה מאוד של לקוחות חוזרים – יזמים אשר המשיכו לפרויקטים נוספים.

המנכ"ל והשותף, יעקב ניצן, עומר אלפרן, שותף בחברה ומיקי ברגר, סמנכ"ל פיתוח עסקי, הסבירו על הפתרונות המגוונים של רובי קפיטל ועל האיכויות שלה כחברה עם ניסיון עשיר בעבודה מול המערכת הבנקאית, הדוגלת בגמישות וביצירתיות.

לדברי מיקי ברגר, סמנכ"ל הפיתוח העסקי וראש צוות הליווי המלא הסגור, פתרונות המימון של רובי קפיטל מתאפיינים בכמה היבטים:

  • גמישות והתאמה אישית לצורכי היזם – כל יזם ניצב בפני אתגרים ייחודיים, ולכל פרויקט נתוני פתיחה שונים. רובי קפיטל יודעת להתאים אישית את המימון ליזם באופן מיטבי, בין אם על ידי פריסה נכונה שלו על ציר הזמן או באמצעות זמן תגובה קצר העונה על קשיים בלתי-צפויים שצצים במהלך הדרך.
  • ניסיון של עשרות שנים בעולמות המימון – בכירי רובי קפיטל רותמים את ניסיונם הרב ואת קשריהם הענפים במערכת הבנקאית לטובת לקוחות החברה.
  • סטנדרט בנקאי – כל מערכת קבלת ההחלטות ברובי קפיטל נעשית "אינהאוס", וכל מימון מותנה באישור של ועדות האשראי והגוף המנפיק.

עוד דובר בכנס על החשיבות של הבנת צורכי היזם על ידי גוף מממן, בעיקר לאור הדינמיות של השוק בישראל. לדוגמא, רוב היזמים נדרשים כיום לממן את הפרויקט עד לקבלת ההיתר מהונם העצמי, דבר המקשה על התחלות הבנייה ועל שחרור היצע דירות לשוק באופן מהיר יותר.

לרובי קפיטל פתרון יצירתי בסוגיה זו, אותו הציג אלפרן: מימון טרום-היתר ליזמים מובילים בהתחדשות עירונית. כלי זה, אותו מעניקה רובי קפיטל רק ליזמים שהיא מכירה מקרוב ומאמינה ביכולות הניהול וההובלה שלהם, מתבסס על "ביטחונות קורפורייט" מוצקים, כגון שעבודי מניות, שעבודי זכויות וערבויות אישיות.

בסירה אחת

גולת הכותרת שהוצגה בכנס היא "קרן ספיר" – קרן להשקעות הון במיזמי נדל"ן בישראל מבית רובי קפיטל, שהוקמה בשנה שעברה. הקרן מאפשרת לרובי קפיטל להיכנס כשותפה פיננסית בפרויקטים וליצור בהם ערך בצוותא עם היזם.

לדברי אלפרן, אחד החסמים המרכזיים ביזמות נדל"ן, וביתר שאת בתקופה הנוכחית, הוא העמדת ההון העצמי הנדרש לצורך התנעת הפרויקטים וקבלת המימון החיצוני עבורם. הקרן, כשותפה פיננסית מלאה, נושאת ב-50% מהסיכון היזמי בפרויקטים אלה.

"לפעמים יזמים לא מחפשים רק כסף, אלא מישהו שיישא איתם בסיכון. רובי קפיטל, חברה שיזמות ויצירתיות עסקית הם ערכים מובילים בה, ושהבעלים שלה באו מעולם היזמות במקור, מבינה את נפשם ואת צורכיהם של אותם יזמים. גם כשרובי קפיטל נכנסת כשותפה לפרויקט, היא לא מתערבת בעבודת היזם ונותנת לו לנהל את הפרויקט כראות עיניו. מכאן ברור שהחברה לא נכנסת לשותפות עם כל יזם, אלא רק עם מי שהיא מכירה מקרוב ומאמינה בו".

יעקב ניצן, מנכ"ל ושותף ברובי קפיטל

"בחודשים האחרונים מגיעים אלינו פי שלושה בקשות אשראי חדשות, והזרם הולך ומתגבר", סיכם ניצן את הכנס. "נפחי העסקאות שלנו גדלו וכוללים כיום פרויקטים של מאות יחידות דיור, כך שאנחנו מרגישים שהשוק נפתח לפתרונות מימון מחוץ למסגרת הבנקאית.

"עם זאת מבחינתנו, העדות הכי טובה להצלחה של רובי קפיטל היא העובדה ש-70% מהלקוחות שלנו הם לקוחות חוזרים. אנחנו מאמינים בשוק הנדל"ן המקומי ובענף ההתחדשות העירונית בפרט, ובטוחים שהיקף הפעילות של החברה רק ילך ויגדל בשנים הקרובות. אנחנו רואים באשראי כלי לצמיחה והתפתחות, ושמחים לבנות יזמים ולהוות להם בית פיננסי".

רוצים לקבל עדכוני נדל"ן נוספים

השאירו פרטים כאן והצטרפו לרשימת התפוצה של חברת "רובי קפיטל"