למנוע את ליקויי הבניה הבאים: עוד ועוד מהנדסים והנדסאים מתחום הבנייה משלימים את הידע החסר מלימודי ההסמכה ומגדילים את הכנסתם בעשרות אלפי שקלים

איך קרה שבענף הבניה שהוגדר רק לאחרונה כ"קטר המניע את המשק" והתוצר השנתי שלו נעמד בכ-80 מיליארד שקל, שהם כ-11.5% מהתוצר השנתי של המדינה, דווקא בו יש כל כך הרבה ליקויים? המהנדס רפאל גיל, המומחה המוביל בישראל לבדיקת מבנים וליקויי בנייה, סבור שהסיבה לכך היא חוסר הידע.

ליקויי בנייה

לפי מחקר שהתבצע בטכניון נמצא כי ב- 100% מהדירות החדשות בישראל קיימים ליקויי בנייה. במדינה שבה נמסרות מעל 50,000 דירות בשנה, מדובר בנתון מטריד במיוחד. מעבר לסכנה הבטיחותית שעלולה לסכן את הדיירים החדשים, כל ליקוי שנמצא בדירות, יתוקן ויפוצה מכיסם של הקבלנים ובעלי המקצוע. אבל, אם נחזור רגע להתחלה, איך יכול להיות שבענף שהמנהלים והמפקחים עליו הם מהנדסים, אדריכלים והנדסאים, בעלי תארים אקדמיים, שלמדו, נבחנו והוסמכו, יש אחוז כל כך גבוה של ליקויים?

קיים הרבה מידע מוטעה

"מכאיב כמה שהתשובה פשוטה" מספר לנו מהנדס רפאל גיל, המומחה המוביל בישראל לבדיקת מבנים וליקויי בנייה, "רוב העובדים בענף הבנייה לא עוברים הכשרה מספקת. מהנדסים והנדסאים בתחום הבניין לא לומדים את דרישות התקנים, התקנות והחוקים במסגרת לימודיהם. בתהליך של כל פרויקט בנייה עוברים אנשי מקצוע רבים, שרובם עברו הכשרה בלתי פורמלית שעברה מאחד לשני. מדובר סך הכל באנשים טובים שלא מודעים לחוסר הידע שלהם ולא יודעים מספיק טוב את 'דקויות' התקנים, ולכן לא מצליחים לאתר את הליקויים" אומר גיל, "לצערי, בלימודי התואר פשוט לא מלמדים את נושאי התקנים והתקנות הקשורים לנושאי גמר הבנייה". מהנדס שי שחר מספר לנו על פערי הידע בתחום הבניין, למרות הלימודים האקדמאיים רוב התקנים והתקנות נראים מורכבים, רחוקים ולא נגישים, "בשוק יש הרבה מידע מוטעה, אתה חושב דבר אחד ומגלה שהוא אחר. למרות שיש לי תואר מהנדס לא ידעתי הרבה דברים. "

נזקים של מאות אלפי שקלים

בשיחה עם רפאל גיל הוא נותן לנו דוגמא מהזמן האחרון, "לאחרונה דיברתי עם מהנדס ביצוע של אחת מהחברות הקבלניות הגדולות שהתלהב לספר לי איך הוא הציל את החברה שלו מתביעת ענק.
הוא גילה כי רוחב הפתח של דלתות הממ"ד ב- 42 מדירות הפרויקט הינו 65 ס"מ, שזה בניגוד לתקנה 3.2.1.2 ותקנה 3.2.1.3. כששאלתי אותו איך מדד את הרוחב הוא ענה: מכנף דלת הממ"ד ועד המזוזה הנגדית כפי שהתקנות קובעות לגבי מדידת דלת בחדר שינה. לכן הוא הציע להזיז את קיר חדר האמבטיה שהיה בנוי מאחורי הממ"ד, לבנות קיר חדש במקומו, פנימה יותר, ובכך לאפשר פתיחה גדולה יותר של כנף דלת הממ"ד, כולל לבצע ריצוף וחיפוי חדשים בחדר האמבטיה. הסמנכ"ל של החברה שמח להימנע מתביעות של 42 דירות וקיבל את הצעתו.
הם ביצעו את התיקון בעלות של כ- 10,000 ₪ לכל דירה".

"נשמע טוב, לא? אז מה הבעיה פה?
שהם סתם בזבזו מאות אלפי שקלים והמון זמן כי בכלל לא היה ליקוי ברוחב הפתח של דלת הממ"ד.

התקנה שעל פיה הוא מדד את רוחב הפתח כנדרש בדלת חדר שינה אינה חלה על דלתות ממ"ד. ואני שואל, איך אף אחד לא עלה על זה שהם מסתכלים על התקנה הלא נכונה?
מדובר במידע כל כך בסיסי שבעלי המקצוע חייבים לדעת. וזה רק אלמנט אחד מתוך מאות בפרוייקט בנייה ולכן הנזקים נעמדים במיליוני שקלים.
חוסר ידע עולה המון כסף, תביעות, בזבוזי זמן, כאבי ראש ותיקונים מיותרים".

המצב שמתאר גיל גרם להתפתחות "תעשייה" משפטית ומקצועית שלמה, המגלגלת מאות מיליוני שקלים בשנה.
רבות מתלונות הדיירים מגיעות להליכים משפטיים ולתביעות, ורובם יצטיידו במומחה מטעמם שיכתוב חוות דעת על הליקויים. גם לקבלן יהיה מומחה מטעמו שיכתוב חוות דעת נגדית. המומחים יגיעו לתוצאות שונות, לעתים בפער גדול, מה שיחייב את המשך ההליך המשפטי ומינוי מומחה שלישי, הפעם מטעם בית המשפט, שיכתוב חוות דעת נוספת מטעמו. וכך כל דירה שמגיעה לתביעה נבדקת על ידי 3 מומחים שונים – תעשייה של מאות מיליונים כבר אמרנו?

זו בדיוק הסיבה שהמהנדס רפאל גיל ואיגוד המהנדסים החליטו ליצור את הקורס להסמכת מומחים לבדיקת מבנים ולכתיבת חוות דעת מומחה.
כדי שמומחים לבדיקת מבנים בישראל יהיו בעלי ידע, שעברו הכשרה מקצועית מסודרת, נבחנו, ועברו את המבחנים בהצלחה. ובנוסף לכל הידע וההכשרה שהקורס מעניק, תקבלו גם פרק שלם שמוקדש לשכירים שרוצים להפוך להיות עצמאיים או שכירים שרוצים לייצר הכנסה נוספת במקביל לעבודתם.
שם, בין היתר, תלמדו כיצד למתג את עצמכם כמומחים, איך לגבות יותר כסף, איך לנהל תסריטי מכירה, לטפל בהתנגדויות, לשווק את עצמכם ברשתות החברתיות ועוד.

איגוד המהנדסים והמהנדס רפאל גיל מזמינים אותך להיות חלק מקהילת המומחים באיכות מבנים, ללמוד להימנע מטעויות יקרות ולהרוויח מקצוע נוסף!

זו ההזדמנות שלך להירשם לקורס היחיד מסוגו בישראל - להפוך למומחה ולהנות מהכנסה נוספת של 12,000 עד 20,000 ₪ בחודש!

שפה משותפת של מומחים

עמרי אלון, מנכ"ל חברת אלון בדק בית, מספר שהקורס נתן לו את הפן המקצועי של הביצוע הסופי, "כשאתם עובדים עם קבלן זכוכית למשל – הוא מרכיב לכם זכוכית, אבל איך תדעו שזו באמת אותה זכוכית שהוזמנה? אז הוא הדביק מדבקה על הזכוכית עם הסוג שלה, אבל איך בודקים שזו אכן אותה זכוכית? זו רק דוגמא אחת למה שמלמדים בקורס שמאפשר לכם באמת לבדוק את קבלני המשנה."
אלון מתאר את הידע שקיבל בקורס כמשהו שנתן לו שפה משותפת עם בעלי המקצוע איתם הוא עובד ושיפר לו את הידע והביטחון והתחושה שאי אפשר לעבוד עליו. "בסופו של יום אנחנו עובדים עם מנהלי עבודה וקבלני משנה, חלקם ותיקים עם ניסיון של שנים שבטוחים שהם כבר יודעים הכל, אבל למעשה תקועים בתקנים הישנים. ענף הבניה מתפתח, כל הזמן יוצאים תקנים חדשים, ולכן חייבים ללמוד ולהישאר בעניינים".

וכאן הקורס להסמכת מומחים לבדיקת מבנים ולכתיבת חוות דעת מומחה נכנס לתמונה ומספק לכם, מעבר להעלאת הידע והמומחיות, גם מקצוע נוסף במקביל לעבודה היומיומית. כמומחי בדק בית תוכלו להוסיף להכנסה החודשית שלכם 12,000 עד 20,000 ₪. זו ההזדמנות שלכם ללמוד תחום חדש ומרגש שישדרג לכם את היכולות המקצועיות ובו זמנית ליצור ערוץ הכנסה נוסף במקצוע מבוקש בתחום הבניין.

אז למה צריך להגיש מועמדות לקורס?

בשונה מיתר הקורסים בשוק, המתמקדים באיתור ליקויי בנייה בלבד, הקורס הזה הופך בעלי מקצוע למומחים. כדי להיות מומחה לא מספיק להיות בעל 12 שנות לימוד – צריך להיות מהנדס/הנדסאי/אדריכל בעל ניסיון בתכנון/בביצוע/בפיקוח. "הקורס שלנו לא מתחיל מאפס, הוא מיועד לאנשים שעברו לימודים אקדמיים מסודרים, צברו ניסיון בתחום ונדרשת להם השלמת החומר בנושא ליקויי בנייה. לכן בכ- 90 שיעורים דיגיטליים אנחנו הופכים מהנדסים/ הנדסאים/ אדריכלים למומחים בתחום ליקויי הבנייה" מסביר גיל.

מהנדס דרור גוטר מספר שנרשם לקורס כדי להעמיק את הידע שלו בנושא תקנים על מנת שיוכל לעמוד בכל הסטנדרטים, כדי להימנע מטעויות וכדי לחסוך עלויות רבות של תקופת הבדק. "אני מרגיש שיפור במקצועיות בכל מה שקשור לתקינה. בנוסף, כתוצאה מהדיוק שהבנתי שאנחנו מחוייבים להגיע אליו, שיפרנו תהליכים בשיטות הביצוע. יש לי חד משמעית יתרון, גם מול המבקרים שלי".

גם מהנדס נאיף חכרוש, בוגר הטכניון משנת 79', שכבר 25 שנים עצמאי, מנהל פרויקטים, מפקח ומהנדס ביצוע בפרויקטים שונים, בחר לעבור את הקורס. הוא סיפר שלמרות הניסיון והידע הרב הוא מרגיש שנהיה הרבה יותר חד ומקצועי. "אני בטוח שיש הרבה מהנדסים שחסר להם ידע לגבי הדרישות של התקנים והתקנות. אמנם צריך להשקיע זמן ושכר לימוד לא מבוטל, אבל ביחס לתועלת ההשקעה הזו זניחה לעומת הידע שאיש מקצוע רוכש לחיים המקצועיים שלו."

למה דווקא עכשיו?

ענף הבנייה הוא 'ענף חיוני' והבנייה נמשכת, התחום לא עוצר והפוטנציאל הכלכלי הוא אדיר. "בכל יום שעובר בלי שאתם שולטים בתקנים, בתקנות ובחוקים, זה עוד יום שאתם ככל הנראה מפסידים כסף ומוסרים דירות לקויות שחושפות אתכם לתביעה" אומר רפאל גיל. הקורס הדיגיטלי הייחודי, בניהולם של איגוד המהנדסים והמהנדס רפאל גיל יעניק לכם ידע מעמיק ומקצוע נוסף, "ברגע שתהיה לכם תעודת הסמכה ביד שתכשיר אתכם כמומחים בבדיקת מבנים, תוכלו להכפיל את ההכנסה השוטפת שלכם וליהנות עוד יותר מהתפתחות הענף" מוסיף גיל.

הקורס נבנה במתכונת דיגיטלית כדי שתוכלו ללמוד בזמן ובקצב שלכם, מבלי להפסיד ימי עבודה. הפורמט הדיגיטלי מאפשר לרפאל גיל ולאיגוד המהנדסים להביא עד אליכם ניסיון מצטבר של עשרות שנים עם מיטב המומחים בארץ. בסיום הקורס אף מתקיים מבחן מקצועי שמקנה תעודה מקצועית והכללה ברשימות המיוחדות של איגוד המהנדסים. כמו כן, בנוסף לוובינרים תכופים ושיעורים שנשארים נגישים לתלמידים למשך שנתיים, ישנו מענה מקצועי רציף להתייעצות והשתייכות לקהילה תומכת של בוגרים. הקורס להסמכת מומחים לבדיקת מבנים ולכתיבת חוות דעת מומחה הוא הרבה מעבר לעוד קורס.

אלון מנצור, מנהל פרויקטים ובוגר הקורס, משתף שלדעתו הקורס רלוונטי לכל מהנדס ביצוע ומנהל פרויקטים, שעובד בשטח ומתעסק עם דיירים. "הקורס מאד פרקטי ומקצועי, מתעסקים בתכלס. לומדים את התקנים, את המשמעויות, יש הכוונה מדויקת, איך, למה וכמה לעשות". כאחד שמתעסק בליקויי בניה, מנצור טוען שהקורס הוא הדבר הכי חשוב שצריך מעבר ללימודים.

מהנדס אמיר כוכבא, מפקח בכיר עם ניסיון רב, סיים את הקורס בהצלחה ומוסיף: "הקורס שידרג אותי בכמה רמות למעלה ופתח אותי בפני ידע נרחב, שאם הייתי צריך ללמוד אותו עצמאית זה היה לוקח לי כמה שנים בצורה סזיפית ועם הקורס למדתי את כל הידע תוך מס‘ חודשים בצורה ברורה, בצורה קליטה ועזר לי להפוך להיות מומחה בתחום".

הידע שבוגרי הקורס להסמכת מומחים לבדיקת מבנים ולכתיבת חוות דעת מומחה ירכשו בקורס יהיה להם שימושי לאורך זמן. "אלה לא לימודים נקודתיים לנושא אחד או לפרוייקט בודד" מסכם גיל, "הקורס הופך את בוגריו למומחים, לאנשים בשטח שיודעים, שמבינים באמת, בתוך ענף שמלא באנשי מקצוע חסרי ידע כל כך חשוב ועיקרי – הם אלה שידעו".

לחצו כאן עכשיו להגשת מועמדות לקורס

איגוד המהנדסים והמהנדס רפאל גיל מזמינים אותך להיות חלק מקהילת המומחים באיכות מבנים, ללמוד להימנע מטעויות יקרות ולהרוויח מקצוע נוסף!

זו ההזדמנות שלך להירשם לקורס היחיד מסוגו בישראל - להפוך למומחה ולהנות מהכנסה נוספת של 12,000 עד 20,000 ₪ בחודש!