למה אתם לא מצליחים לרדת במשקל? 5 מכשולים שמונעים מכם להגיע למשקל שתמיד חלמתם עליו

נכון לשנת 2022 מרבית הדיאטות נכשלות. לרוב, מקובל לחשוב כי הסיבות העיקריות לכך הן היעדר הקפדה על התפריט התזונתי והיעדר כוח הרצון, אך בפועל הדברים מורכבים הרבה יותר. רועי לוין, דיאטן קליני וספורט שנמצא בתחום כבר מעל 10 שנים, מספר לנו על 5 המכשולים העיקריים בתהליך שאם נדע ונכיר אותם, כך הוא אומר, ייתכן ונוכל לעשות את פריצת הדרך.

ירידה במשקל

מי מאיתנו לא ניסה לעשות דיאטה בחייו? למעשה, נכון לסקר הלמ"ס בשנת 2018 52% מהאוכלוסייה דיווחה שהיא רוצה לרדת במשקל.
אז למה רובנו נכשלים?
כדי לענות על השאלה, נפגשתי עם רועי לוין, דיאטן קליני וספורט שמוביל כבר מעל 10 שנים מאות מתאמנים בתהליך הירידה במשקל בקליניקה שלו בפרדס חנה. "ישנן 5 סיבות עיקריות שמובילות דיאטה לכישלון", הוא מספר.

רועי לוין, דיאטן קליני וספורט

תפריט שאינו מותאם אישית

"הראשונה, תפריט שאינו מותאם אישית. לרוב הסתמכות על תפריט מהאינטרנט או התבססות על דיאטה שהצליחה לחבר או בן משפחה נשמעת לרבים כפתרון המושלם. אך בפועל מה שמתאים לאחד לא בהכרח יתאים לאחר."

אז איך יודעים איזה תפריט יעבוד?

"צריך לקחת בחשבון את המטרה שלכם, את סדר היום שלכם, את ההעדפות והקשיים שלכם ואת המצב הבריאותי שלכם. תפריט או מסגרת שתביא את כל אלה בחשבון תהיה נקודת פתיחה הרבה יותר טובה ומבטיחה."

הכל או כלום

ובמידה ומצאתי את התפריט שמתאים לי, למה בכל זאת אני נופלת?

"אז המכשול השני שרציתי לדבר עליו הוא גישת הכל או כלום. מתחילים בדיאטה, מוצאים את התפריט שעונה על כל הקריטריונים והכל עובד מצוין עד שמגיעה 'הנפילה' הראשונה. וזה לרוב מה ששובר. אנחנו נהיים מתוסכלים ומרגישים 'שכבר נפלנו אז הלך הכל'. חברים, אירועים חברתיים, חגים וחופשות הם חלק מהשגרה ומחיינו, ולכן נצטרך ללמוד לחיות איתם, לדעת להמשיך קדימה ולא לתת לכל קושי להפיל אותנו, נפלנו עכשיו, עוד חמש דקות נחזור לעצמנו."

שינה

"המכשול השלישי הוא השינה. אולי זה נשמע כמו משהו שלא קשור בוודאי ביחס למכשולים הקודמים אבל השינה תשפיע בצורה מובהקת על שניהם."

איך היא משפיעה באמת?

"קודם כל כשאנחנו ערים יותר אנחנו רעבים יותר ולכן גם אוכלים יותר.
וגם כשאנחנו לא ישנים מספיק, אנחנו עייפים יותר וזה יוצר חוסר איזון הורמונלי שגורם לנו להרגיש רעבים יותר וכמהים בעיקר למתוק.
וחוץ מזה, הכי פשוט, כשאנחנו עייפים יותר יש לנו הרבה פחות כוח לבצע פעילות גופנית, ולכן אנחנו פחות פעילים וכתוצאה מכך גם שורפים פחות קלוריות."

ויתור על פעילות גופנית

אז תפריט, גישה ושינה, מה עוד?

"המכשול הרביעי הוא ויתור על פעילות גופנית. תראי, אפשר לרדת במשקל ללא פעילות גופנית," הוא מחייך, "אבל, וכאן האבל הגדול- המשימה תהפוך לקשה הרבה יותר. ויש לכך שתי סיבות עיקריות,
הראשונה קשורה בשריפת הקלוריות שעולה בעקבות הפעילות הגופנית. והשנייה קשורה בהגברת המוטיבציה לתזונה בריאה ונכונה ושיפור במצב הרוח בעקבות הפעילות הגופנית."

מנסים לעשות את זה לבד

"והמכשול האחרון, הניסיון לעשות הכל לבד. על מנת שכל אחד ואחת מכם יוכל להגיע למטרות שלו דרושה יצירה של מסגרת מותאמת אישית. וכדי לייצר את המסגרת הזאת בצורה הטובה ביותר נדרשת לרוב התערבות והכוונה של איש מקצוע.
אנשי המקצוע עוזרים גם בצד הטכני של התאמת התפריט והפעילות הגופנית, וגם בצד הנפשי של שמירה על המוטיבציה וחגיגת נצחונות קטנים בדרך ליעד".

"תראי, אני נפגש עם המון אנשים שניסו המון סוגים של דיאטות ללא הצלחה.
אנשים שמגיעים מתוסכלים ועם מעט מאוד אמונה בעצמם. אני באמת מאמין שכל אחד יכול לרדת במשקל, ואפילו להנות מהתהליך! רק צריך לעשות את זה נכון, ולהנות מהדרך"

 

ליצירת קשר עם רועי לחצו כאן