חרדה חברתית? לא צריך להשלים עם זה!

מחקרים מראים כי כ 7% מהאוכלוסייה לוקה בחרדה חברתית. זהו מצב נפשי מתמשך בו פחד משיפוטיות שלילית ע"י אחרים מוביל לתחושות נחיתות, מבוכה קשה, מודעות עצמית מוגברת, חרדה ודיכאון. חרדה חברתית מאובחנת לרוב סביב גיל 13 ועלולה לגרום לטראומות ולדפוסי הימנעות והסתגרות. יותר משליש מהלוקים בחרדה מסוג זה דיווחו כי לקח להם יותר מעשור לבקש טיפול. אז מה היא חרדה זו וכיצד ניתן לרפא אותה?

חרדה חברתית

החיים לצד החרדה החברתית הם קשים ומתישים. בגלל תחושות של בושה ושל נחיתות רבים ינסו להתמודד עם החרדה הזו לבדם אך בפועל פשוט ינסו להפחית את החשיפה לטריגר החברתי על מנת להימנע מתחושות קשות וחלקם אף ימצאו עצמם צוללים לדיכאונות בשל הצמצום בחוויות החיים.

אחד ממאפייני חרדה זו היא ה'יכולת' המפוקפקת להביט בעצמנו מבחוץ ולשפוט אותנו לחומרה. שיטות טיפול רבות וטובות מתמקדות בחשיפה הדרגתית לטריגרים מעוררי החרדה עד שהם מפעילים פחות ופחות, או בשיחות לגבי טראומות ילדות חברתיות. שיטות אלה מלמדות במקרה הטוב כיצד לחיות לצד הבעיה, אך אינן מגיעות למקור הבעיה ואינן יודעות כיצד לשנות באמת את מבנה המחשבות החרדתיות לצמיתות.

לעיתים קרובות, המתמודדים עם חרדות מרגישים רדופים, מבודדים, שונים מאחרים וחסרי סיכוי להשתלב אי פעם בחברה בקלות ולהיות נינוחים באמת בחברת אנשים. הם מרגישים 'דפוקים', לעיתים מאשימים במצבם תקריות מילדותם כגון חרם בכיתה, וחושבים שזו היא גזירת גורל.

אבל המקור לחרדות נמצא בדפוסים האוטומטיים שלנו.

דפוסי התגובה האוטומטיים שלנו שולטים ברוב רובם של ההחלטות והמעשים שאנחנו עושים. אלה הן התניות שצרובות בכל מערכת העצבים שלנו וקובעות איך נפעל ומה נרגיש.

למעשה, אוטומטים אלה מתחילים להתפתח כבר עם לידתנו וחלקם אף כבר ברחם אימנו. התחושות, המחשבות, החוויות, והמילים שנשמע מהעוברות ועד סוף בית הספר היסודי יתקבעו בנו ויחליטו עבורנו איך יתנהלו חיינו שנים רבות הלאה.

לחרדה החברתית ישנו גם פן גנטי, אך הוא אינו קובע האם נסבול מחרדות חברתיות לכל אורך חיינו או לא, מה שקובע הוא התפיסה העצמית שלנו ודפוסי ההתמודדות שהתקבעו בנו מגיל צעיר מאד.

ככל שאנו מתבגרים אנו חוזרים שוב ושוב על דפוסי התגובה שלנו, ברמת הפעולה אך לפני כן ברמת המחשבה וההחלטה. אנשים בעלי חרדה חברתית 'יודעים' שהם לא מספיק טובים כמו האחרים, 'יודעים' שהאחרים הם שיפוטיים ואף אכזריים כלפי מי שפחות טוב ולכן מרגישים פחד ואשמה לעיתים קרובות.

החדשות הטובות הן כי כל הדברים הללו שאנו 'יודעים' כי הם נכונים, ניתנים לשינוי.
רק חישבו כמה פעמים שיניתם את דעתכם במהלך החיים בלי לשים לב אפילו, באופן מהותי. דברים שידענו' כי הם ה'אמת' או ה'מציאות', התבררו לנו כשגויים וכך אימצנו תפיסות אחרות.

תהליך זה סמוי מן העין על מנת לשמור על יציבותנו הנפשית. ברגע שמבינים את התהליך הסמוי הזה, וכיצד הוא מתקיים, ניתן 'לרכוב' עליו על מנת לשנות את התגובות האוטומטיות, ו'לדעת' כי אנשים הם מקור לשמחה ולבטחון ו'לדעת' שאנחנו טובים לא פחות מכל יתר האנשים.

איך לומדים לחשוף את התהליך הסמוי ולרתום אותו לשינוי?

מרכז נלפפלוס – הוא המרכז המקצועי ביותר בארץ ללימוד שיטת ה-NLP, שיטה המיועדת לתת גישה אל האוטומטים שלנו. לאוטומטים שלנו יש מבנה, למחשבות ולרגשות שלנו יש מבנה. במרכז נלפפלוס לומדים את המבנה הזה, וכיצד לערוך בו שינויים באופן שמאפשר תוצאות חדשות בצורה מהירה שלפעמים נתפסת כ'קסם'. אך מרכז NLPPLUS הוא לא הוגוורטס (בית הספר לקוסמים בו למד הארי פוטר, כוכב סדרת הספרים והסרטים המצליחה) ולא לומדים בו קסמים, לומדים בו כיצד לייצר שינוי אמיתי. אנשים עם חרדות מכל הסוגים מבינים יותר ויותר כי לחרדה יש מבנה קבוע ומסוים. שהתחושה הקשה הזו שמגיעה כל כך מהר ולעיתים זה מרגיש כאילו היא 'חטפה לי את המוח' היא בסך הכל תגובה אוטומטית מהירה מאד וניתנת לשינוי במהירות.

בנוסף, אנשי טיפול מכל הסוגים מבינים כיום כי כדי לעמוד בקצב השינוי המסחרר שעובר עולם הטיפול והעולם בכלל, כדאי מאד לרכוש כלים מדויקים ויעילים אשר בעזרתם ניתן לסייע לאנשים רבים יותר בזמן קצר יותר לשנות את חייהם, להשיג יותר וליהנות מתפקוד הרבה יותר גבוה ומדימוי עצמי מספק – ולומדים NLP במרכז NLPPLUS.

כבר בקורס הבסיס בשיטה, קורס ה-Practitioner, נלמדים כלים פשוטים ועוצמתיים לשנות את מבנה המחשבה החרדתית ולנטרל טריגרים שעד היום הפעילו אותנו לתחושות פחד.

ערן ביטון שסבל מחרדות חברתיות מספר:
"מהרגע שהגעתי לקורס במרכז NLPPLUS הרגשתי כאילו עברתי ליקום מקביל, שבו מלמדים אותי את האמת על החיים. הבנתי שהחרדה החברתית ממנה סבלתי שנים רבות היא לא 'אני', אלא אוסף של התניות חזקות ומהירות במוח שלי. מהרגע שהבנתי מה זו התניה במוח, איך היא עובדת כדי לייצר את הפחד ואת התגובות של ההימנעות, התחלתי לעבוד על עצמי, למצוא את ה'קוד' של החרדה, ולכתוב אותו מחדש.
וזה עבד. השתניתי.
פתאום יש לי אומץ לדבר עם אנשים שאני לא מכיר, פתאום בלי לשים לב אני נכנס לשיחות חולין בעבודה, נהנה יותר בבילויים, מעמיק קשרים ומערכות יחסים ובאופן כללי חש הרבה יותר משוחרר ממועקה ומכובד שליוו אותי שנים רבות".

מרכז NLPPLUS פועל כבר מעל ל-17 שנה ועזר לעשרות אלפי אנשים בארץ ובעולם להגשים את חלומם ולחיות חיים מלאים, ללא דפוסי החרדה ששלטו בחייהם בעבר.

אז אם חשוב לך להרגיש טוב ובטוח בחברת אנשים,

אם חשוב לך להכיר ולאהוב את עצמך,

אם חשוב לך להשיג שליטה על החיים שלך

לפרוץ את כל המגבלות האישיות שלך

ולחוות את חייך בהנאה, בשמחה ובאהבה

צרו קשר עוד היום!

למידע על קורס NLP Practitioner

השאירו פרטים כאן: