מהפקולטה לרפואה בלונדון לשיטה מהפכנית לירידה במשקל בישראל – הדיאטנית מיה בן אפרים פשוט לא עוצרת

ירידה במשקל

הכירו את התזונאית הכי אנרגטית בישראל, ואיך היא הגיעה מהפקולטה לרפואה בלונדון לפיתוח שיטה שכבר עזרה לעשרות אלפי ישראלים לחיות טוב יותר.

אולי אתם מכירים את הטור הקבוע שלה במאקו, או מזהים את הפרצוף והאנרגיה מהמהדורה הראשונה של חדשות 12 שם יש לה פינה קבועה, אולי אתם אפילו חלק מאותם עשרות אלפי ישראלים שכבר עברו אצלה בתוכניות לירידה במשקל, בייעוץ אישי, בקורסים ובמפגשים קבוצתיים.

היום מיה בן אפרים היא שם מוכר בתחום התזונה ובמיוחד בירידה בריאה ומבוקרת במשקל, אך התוכניות בהתחלה היו שונות לגמרי והן בכלל מתחילות במכינה לקראת הפקולטה לרפואה בלונדון. זה המסע המרתק של מיה בן אפרים בדרך לצלחת של כולנו.

 

הכל התחיל מילדה שאפתנית

את מיה אני פוגש בשעת בוקר, לא מאוחרת במיוחד, אבל היא כבר אחרי פגישה, ארוחת בוקר, אימון, ובדרך כמובן לעוד מיליון דברים שהיא עושה. האנרגיה שלה פוגשת אותך עוד לפני שהיא מתחילה לדבר, ובתוך שתי הדקות הראשונות של השיחה כבר בא לך לקפוץ ולעשות משהו. אנרגיה מדבקת.

"הכל התחיל בילדה שאפתנית" מספרת מיה על תחילת הדרך. בגיל 20, אחרי צבא, היא חיפשה את הכיוון שהיא רוצה לקחת את חייה, וכמו שהיא עושה לא פעם, היא כיוונה הכי גבוה שאפשר – לימודי רפואה בלונדון.

למה לא בעצם?
הלימודים דרשו שנת מכינה בה עמדה מיה בהצלחה, אך לקראת סוף שנת המכינה התוכניות קיבלו תפנית מפתיעה. "כל החברות שלי למכינה קיבלו זימונים לפקולטה לתזונה ודיאטטיקה, ורק אני לא קיבלתי זימון כזה. מיד התעוררו אצלי רגשות הקיפוח של 'למה הן קיבלו ואני לא', וחוץ מזה לא רציתי להמשיך בלי החברות, דרשתי לקבל גם אני זימון כזה".

אני עוצר אותה כדי להבין – את וויתרת על לימודי רפואה בלונדון, כדי להיות עם החברות מהמכינה?

"תראה, ברור שזה לא רק זה. אני נמשכתי לעולם התזונה והקולינריה מגיל צעיר, בתור נערה, כשעבדתי בבתי קפה ומסעדות ביליתי את רוב הזמן במטבחים ואחר כך הלכתי הבייתה לעשות ניסויים קולינריים. המועמדות לפקולטה לרפואה הייתה מתוך ההרגל שלי לכוון הכי גבוה, אך ברגע שעשיתי את ההתנסות הראשונה בתור תזונאית קלינית, ידעתי שאני במקום הנכון".

לא מגיעה מרקע של הפרעות אכילה

בדרך כלל בראיונות כאלה, נפתח איזה פצע מהעבר, שמחבר את המקצוע הנוכחי לטראומת עבר, קצת כמו בתוכניות ריאליטי בישול, אבל אצל מיה זה לא המקרה "אני לא מגיעה מרקע של הפרעות אכילה" היא אומרת בטון כמעט מתנצל. אבל מסלול הקריירה שלה מוכיח שדווקא היכולת להסתכל על הדברים ממקום פחות אישי מביא אותה לתוצאות.

היא סיימה את לימודיה בלונדון, קיבלה את התואר כתזונאית ומיד החלה לעבוד. בהתחלה בבית חולים בלונדון בהתמחות בטיפול בהפרעות אכילה, ואחר כך בבית חולים נוסף, הפעם בסקוטלנד, עם התמחות בטיפול במחלת הסוכרת. בכל תפקיד שעשתה, לא רק שהצטיינה, אלא גם השאירה רושם עז בזכות האישיות האנרגטית והצבעונית שלה.

ההצעה שהחזירה את מיה לארץ

לאחר 6 שנים באי הבריטי עולם הקולינריה קרא למיה, הפעם היא קיבלה הצעה לנהל מסעדת יוקרה בישראל. היה בהצעה הזו מספיק כדי להחזיר אותה לארץ, אך לא מספיק כדי לגרום לה לוותר על השליחות שלה כתזונאית. האפיזודה בניהול המסעדה הייתה קצרה "זה היה שיעור חשוב, הבנתי שהמקום שלי בעולם הוא כתזונאית, וזו הדרך שלי לעזור לאנשים".

היא חיפשה עבודה והתראיינה לתפקיד תזונאית ברשת הולמס פלייס. הריאיון לא ממש הגיע לסיומו… היא קיבלה תשובה חיובית במקום, והתחילה לעבוד, באופן מידי, איפה אם לא בסניף הכי עמוס בארץ – בקניון עזריאלי."זה היה מטורף" היא נזכרת "הייתי פותחת 4 קבוצות כל ערב, 30 איש, ואז עוד 30, ועוד, ועוד. סה"כ 120 איש בערב, שלוש, ארבע, וחמש פעמים בשבוע".

ברשת זיהו את הפוטנציאל, ומהר מהר לפני שמיה תבין בעצמה מה היא מסוגלת לעשות לבד ביקשו ממנה לפתוח קבוצות גם בראשון לציון.

נקודת המפנה

העבודה בראשון הפגישה את מיה עם איש עסקים שהתפעל מהיכולות והאיכות שלה והזמין אותה לפגישה עסקית, במטרה לעזור לה לפתח עסק עצמאי "איזה פגישה עסקית" היא צוחקת, "זה היה דייט לכל דבר, לא נראה לי שהוזכרו שם עסקים בכלל". זה בסדר, האיש הזה הוא היום בעלה, הם נשואים באושר ומגדלים משפחה לתפארת.
אבל המפגש הזה אכן פתח למיה את העיניים, והניע אותה לעזוב את רשת חדרי הכושר ולפתוח קליניקה פרטית.

 

הקצב הגבוה ממשיך

גם בקליניקה הפרטית מיה בן אפרים לא הראתה סימני האטה ושחיקה "היומן תמיד היה מלא" היא מספרת בגאווה.
"פגשתי מאות, אולי אלפי אנשים באופן פרטי. בשלב מסוים שמתי לב שיצרתי שיטה. ממש כללים קבועים שפיתחתי מתוך הניסיון הגדול שהיה לי, ומתוך עבודה עם אלפי אנשים. הבנתי שאני לא צריכה להמציא את הגלגל מחדש בכל פעם, אלא רק להתאים את השיטה למי שעומד מולי. כי חשוב לזכור, בכל שיטה, בכל תוכנית, בכל גישה – שעומדים מולנו אנשים, והם שונים אחד מהשני, גם ברמה הפיזית, וגם ברמה המנטלית. אי אפשר להצליח בשום תוכנית או ליווי אישי אם לא זוכרים את זה כל הזמן, וזה התפקיד של הדיאטנית או מאמנת האכילה. אולי התפקיד החשוב ביותר"

מה אכלת אתמול במהלך היום?

בשלב הזה הראיון קיבל תפנית מוזרה, מיה עברה לשאול את השאלות, והיא ירתה לכיווני: "מה אכלת אתמול במהלך היום? אתה יכול לספר לי כל מה שאכלת ומתי?"
וכך, מצאתי את עצמי בסשן אבחון מהיר. תוך דקות קיבלתי ניתוח מעמיק של ההרגלים שלי, מה עליי לשנות, על מה עליי להקפיד, מה יגרום לשיפור ושינוי וגם כמה כלים פרקטיים איך להניע את השינוי.
ניכר היה שהיא פשוט לא יכלה להתאפק, אם כבר היא מדברת עם בן אדם, למה לא לעזור לו?
כששאלתי כמה פעמים בשבוע היא נתקלת בסיטואציה כזו, של אבחון תזונתי "על הדרך" היא חייכה ואמרה, "כל יום, 2-3 שיחות כאלה לפחות".

ככה נראית תשוקה אמיתית, היא בכלל לא בעבודה, היא פשוט עושה את מה שהיא הכי אוהבת!

 

השיטה עוברת לדיגיטל, ומופצת למאמנות אכילה

חזרה למיה.
צורת העבודה בקליניקה הייתה מוגבלת בכמות האנשים שמיה יכולה לעזור להם. הפגישות הן אישיות ויש רק 24 שעות ביממה.
מיה יצאה ללמוד איך עובד העולם הדיגיטלי והתחילה להפיץ את השיטה שלה בקורסים אונליין.

"אלה לא קורסים שגר ושכח" היא מבהירה "תמיד יש תמיכה אנושית, קהילה, מענה לאורך הדרך". זה נשמע פשוט עד ששומעים את המספרים. עד היום מיה פתחה 384 קבוצות שונות של ירידה במשקל, בהם עברו יותר מ 40,000 אנשים שעשו תהליך ששינה את חייהם.

"דווקא בדיגיטל אני מצליחה לתת יותר" היא מפתיעה "בתהליכים בקליניקה נפגשים פעם בשבוע, בדיגיטל אני יכולה לתת תוכן ברמה היומית, אני יכולה תמיד להיות שם, במוטיבציה, ידע, כלים. גם אם זו הודעה או הקלטה, זה עוזר, זה משפיע וזה חשוב. הסימן הכי מובהק שהתמיכה הזו היא בעלת ערך, הוא שיש לי מטופלות שממשיכות להישאר בקבוצות גם אחרי שהן עמדו בכל היעדים וקיבלו את כל הידע. הן נשארות רק עבור התמיכה והקהילה"

מקצוע חדש נולד

השיטה אותה ייסדה מיה בן אפרים, והתפוצה הגדולה אליה הגיעה חייבו אותה להכשיר אנשי מקצוע שיוכלו לתת עזרה ומענה בקבוצות. וכך נולד לו מקצוע חדש "מאמנות אכילה בשיטת מיה בן אפרים". בתחילה ההכשרה הייתה אך ורק כדי לעזור בהעברת הקורסים, אך כיום, מיה מכשירה מאמנות אכילה שעובדות בצורה עצמאית "ככה אני יכולה לעזור ליותר אנשים, גם אם זה בעקיפין, דרך מאמנות אכילה שאני מכשירה. למען האמת, אני עוזרת ככה כפול, גם במקצוע ופרקטיקה למאמנות וגם בחיים בריאים וטובים יותר עבור מי שמגיע אליהן".

עכשיו, כבר כולם מכירים

השעון מסיים לנו את הריאיון למרות שיש תחושה שיכולנו לשבת ולדבר לנצח. עכשיו, גם אני יודע, כי מאחורי השיטה לירידה במשקל, מסתתרת, טוב, היא לא בדיוק מסתתרת, עומדת בגאון דיאטנית מוכשרת, בעלת ניסיון עשיר, רזומה מרשים, תשוקה אדירה למקצוע ורצון בלתי ניתן ריסון לעשות טוב לאנשים. אין ספק, שיש מי שדואג לכם.

המחזור הקרוב של הכשרת "מאמנות אכילה נכונה" נפתח בקרוב, נותרו מקומות אחרונים בקבוצה, אז אם את מרגישה, כמו מיה, שאת אוהבת לעזור לאנשים, עולם התזונה מדבר אלייך ומעניין אותך ואת רוצה לדעת עוד, הרשמי עכשיו לקבלת פרטים נוספים על ההכשרה.

 

*כתבה זו אינה מיועדת לאבחון, טיפול, ריפוי או מניעה כלשהי של מחלה.
*התוצאות עשויות להשתנות וייתכן והתוצאות אינן מייצגות או עשויות להיות מדוייקות.
*מידע זה אינו מהווה ייעוץ רפואי ואין להסתמך עליו ככזה

הכשרת מאמנות אכילה נכונה בשיטת מיה בן אפרים

השאירו פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם