האישה שפיצחה את אתגר המשקל

כשפוגשים את ליב, קצת קשה להאמין לסיפור החיים שלה. יפה, חטובה, אנרגטית ומלאת ביטחון. לו אלוהים היה עושה פרסומת לבריאות, היא ללא ספק היתה נבחרת כפרזנטורית. הסיפור שלה מעניין במיוחד, לא רק משום שהוא מביא השראה יוצאת דופן לנשים, אלא בגלל שהסיפור שלה הוליד מסע שסוחף אחריו עשרות אלפי נשים ומשנה את החיים שלהן.

לא יכולתי להתאפק, וכשליב התיישבה מולי לראיון, השאלה הראשונה שלי היתה: "אז מה? נולדת ככה מושלמת?"

ליב צחקה – "ממש ממש לא.

הסיפור שלי עם אוכל התחיל בגיל 3. שם במטבח של גרציה, הסבתא המרוקאית הנהדרת שלי, שאהבה אותי דרך הצלחת.

אני זוכרת את עצמי יושבת על השיש, עטופה בשלל ריחות שעלו מתוך הסירים הגדולים, שבתוכם התבשל מה שהיה עבורי הרבה יותר מאוכל, התבשלה שם אהבה. היא נהגה להאכיל אותי בכף גדולה – כגודל הביס כך גודל האהבה.

למדתי לקשר בין אוכל לאהבה.

עם השנים, המשוואה התפתחה ואוכל היה שווה לא רק אהבה, אלא גם פחד.

בגיל ההתבגרות התחילו להתפתח ביני לבין האוכל יחסי שנאה-אהבה, ובמקום הזה נולד גם פחד אדיר, ממש משתק מאוכל. ואז פגשתי את הדבר ששינה את חיי לתמיד – הבולימיה.

15 שנים של הפרעות אכילה שגבו ממני מחירים פיזיים, נפשיים וחברתיים כבדים"

זה מדהים, את מספרת לי את הסיפור הקשה הזה, ומחייכת…

"אני מחייכת כי הקללה הזו הפכה להיות המתנה הגדולה של החיים אלי.

ביום שבו ריפאתי את עצמי, זה היום שהבנתי שהמחלה שלי היא המתנה הכי גדולה שקיבלתי. ידעתי שיש לי את הכוח לשנות, שאני יכולה לעזור לנשים לצלוח את מערכת היחסים הכי ארוכה ולפעמים הכי מאתגרת שנתמודד איתה בחיים – מערכת היחסים עם הגוף שלנו. ידעתי שאני יכולה לעזור להן להתמודד עם האתגרים מול המשקל והאוכל.

אני פוגשת יום יום נשים מדהימות שמפתחות קריירות מעוררות השראה, שמוצאות כוחות לדאוג למשפחה שלהן, לחברות שלהן, ובסוף היום הן פוגשות את עצמן במראה וכל ההישגים שלהן מתכווצים. עשרות אלפי נשים, לכל אחת הסיפור שלה, ובסופו של דבר, זה הסיפור של כולנו.

והדבר הכי מדהים שקורה בתוכניות שלי, הוא החיים שמשתנים. זה לא נשאר בגזרה המצומצמת של השיח מול האוכל. זה שולח אדוות לעשייה שלהן, למערכות היחסים שלהן, לקבלה שלהן את עצמן ולאושר שלהן"

וזה המנוע שלך?

"בהחלט כן. אני מאמינה שגוף בריא וחזק יכול לשאת את כל החלומות הפרועים והגדולים שלנו. כשאנחנו בריאות, חיוניות ואנרגטיות וכשאנחנו אוהבות את זו שמסתכלת אלינו במראה, אנחנו מגשימות את עצמנו בכל תחומי החיים.

מבחינתי התזונה היא לא המטרה. היא כלי שמשרת אותנו.

זו הסיבה שחשוב לי מאד לספק לנשים שעוברות איתי את הדרך, תזונה שתשתלב בתוך החיים שלהן ולא תכתיב את השגרה שלהן.

חשוב לי שהן יכירו ויבינו לעומק את הגוף שלהן, את המחזוריות שמנהלת אותו (ואני לא מדברת על המחזור החודשי אלא על השינויים בין עונה לעונה, בין יום ליום, בין שעה לשעה). שיכירו את וב – צרכים הביולוגיים, הפיזיים והרגשיים שלהן"

מה ההבדל בין תוכנית הסייקל שלך לבין דיאטות?

"אוהו… הם לא יושבים בכלל על אותו המישור.

דיאטה בעיני היא מלחמה – מלחמה בגוף שלך, בדחפים שלך, ברצונות שלך, בחולשות שלך.

תוכנית הסייקל מבוססת על אהבה. אנחנו לומדות להכיר את הגוף שלנו וכיצד הוא עובד, אנחנו נותנות מקום לנפש ולרצונות שלנו, אנחנו לומדות לקבל באהבה את הדחפים שלנו. ובמקום מלחמה, אנחנו עושות אהבה. עם עצמנו.

וכשפועלים מתוך אהבה וחמלה, אנחנו יודעים כיצד לעזור לגוף שלנו לעשות את העבודה בשבילנו, ולהגיע למשקל בריא וטוב.

תזונה בריאה היא לא המשוואה של כמה קלוריות אני מכניסה מול כמה קלוריות אני שורפת. זוהי משוואה מורכבת שיש בה גורמים רבים אחרים כמו הנפש שלנו, התודעה שלנו, ההרגלים שלנו, דפוסי המחשבה שלנו. ובתוכנית, צעד אחר צעד, אנחנו עושות שינוי. זו גם הסיבה שעבור הנשים שעוברות את התוכנית, זוהי התחנה האחרונה. אין עוד דיאטה אחר כך."

בתמונה: ליב עזריה
בתמונה: ליב עזריה

שמעתי שגם נסעת רחוק מאד כדי ללמוד

"המקום האישי שלי דחף אותי לחקור על הבריאות על כל הרבדים שלה. זאת הסיבה שלמדתי רפואה תזונתית, אימון מנטלי, נטורופתיה וצמחי מרפא וכמובן זה מה שהוביל אותי למסע החקר שלי באיזורי הblue zones. אלו איזורים שחיים בהם ריכוז גבוה של אנשים שחיים מעל גיל 100 בבריאות מיטבית. הייתה לי קריאה פנימית חזקה לנסוע ולדבר איתם, ללמוד את סוד הקסם שלהם. הייתי בסרדיניה שבאיטליה, באיקריה שביוון ואפילו בחבל נגאנו ביפן.

למדתי המון. האתגר העיקרי היה לתרגם את העקרונות שלמדתי שם לתוך השגרה הדינמית והאינטנסיבית שלנו ולתוך ההרגלים שלנו. הרי אף אחד מאתנו לא מגדל את האוכל שלו בגינה והסופרים מלאים באוכל מתועש. אנחנו גם לא פעילות על פי המחזור הטבעי של השמש.

אני לא מנסה לשנות את החיים של הנשים שאני עובדת איתן. אני לא אשלח אף אחת לחיות כמו שחיים בסרדיניה. ועדיין, יש המון המון דברים מעולים ללמוד מהם, שמשתלבים בחיים שלנו.

הפיצוח בעיני הוא לבחור נכון בתוך תרבות השפע שגורמת לנו להפך.

את העקרונות האלו כמובן ששילבתי קודם כל בחיים שלי ואחר כך בשיטת הסייקל. והשינוי הוא מדהים – זה בוסט של אנרגיה ובריאות ברמה יומיומית. הרבה יותר טוב מכל תוסף מזון :)"

לפני שנסיים, אם היית יכולה להעביר מסר אחד לאישה שקוראת אותך עכשיו. מה הוא היה?

"אני מאמינה שהחיים הם מגרש משחקים ענק! בו אנחנו מגלות את עצמנו, מביאות את עצמנו לידי ביטוי, מגשימות את עצמנו ומותירות חותם.

והבסיס לכל זה הוא הבריאות שלך – הנפשית והפיזית. היא שווה את ההשקעה שלך. את שווה את ההשקעה שלך"

פעם ראשונה שנפגשת עם ליב?
מציעה לך להתחיל מכאן >> https://www.livazaria.co.il/podcast/

זה לא עוד תוכנית תזונה - אלא תוכנית עיצוב חיים נשית!

התוכנית הבאה תתחיל ב 8.10.2023.
רוצה להיות הראשונה לקבל פרטים?
הירשמי כאן: