קנדידה – מי את?

הקנדידה נפוצה מאוד ברחבי העולם, היא בקרבנו, מפריעה לנו ואנחנו לא יודעים שזאת היא. מה היא? מה התסמינים וכיצד להפטר ממנה?

קנדידה

המיקרוביום (אוכלוסיות המיקרואורגניזמים) בגוף האדם מכיל שלל חיידקים ופטריות שחשובים לבריאות האדם והם מעורבים כבר מהלידה לאורך החיים במגוון מחלות. זו מערכת המורכבת ברובה ממאות חיידקים.

גם פטריות הן חלק בתוך המערכת האקולוגית הזו, אך מספרם זעום לעומת מספר החיידקים. ממצאים מהשנים האחרונות מדגישים את הקשר בין מגוון הפטריות שמרכיבות את המיקרוביום בגופנו – או המיקוביום (מיקו=פטרייה ביוונית) – לבין מספר מחלות והפרעות.

שמרים ופטריות הם יצורים מפותחים בעלי אברונים מורכבים ודופן תא עבה שמגנה עליהם מתנאי סביבה קשים, גודלם הקטן מאפשר הפצה נוחה שלהם בסביבה. אנו נחשפים באופן תדיר למגוון רחב של שמרים ופטריות הנישאים באוויר, עוברים במגע או נמצאים במזון שאנו צורכים. חלקם מצליחים להתיישב בגופנו ולהפוך חלק במיקרוביום שלנו.

הקנדידה

חוקרים מצאו כי חלקן עלולות לצאת משליטה ולהפוך אלימות כשהמערכת החיסון נפגעת. דוגמה לכך היא הקנדידה, פטרייה נפוצה החיה במעיים לרוב היא לא גורמת לתסמינים, אך כשמערכת החיסון נחלשת היא עלולה ליצור זיהומים בפה, במערכת המין ובמערכת העיכול. נוכחות הפטריה חשוב בהגנה כנגד חיידקים אלימים. איזון נכון בין הרכב הפטריות להרכב החיידקים במיקרוביום שלנו חיוני לבריאותנו.

לאחרונה זוהו קשרים ישירים בין הרכב פטריות המיקוביום למחלות מסוימות. דוגמה לכך היא מחקר שהתפרסם בכתב העת Cell Host & Microbe, שעסק במיקוביום של חולי קְרוֹהן – מחלת מעי דלקתית המתבטאת בנגעים דלקתיים שעלולים להופיע בכל רחבי מערכת העיכול. נכון להיום איננו יודעים מה גורם למחלה.

תסמינים

התסמינים הנפוצים הם גרד יציאות לא סדירות- שלשולים/ עצירויות (או שלשולים ועצירות לסרוגין), נפיחות בבטן, כאבי בטן, גזים, התרוקנות לא מלאה וריר בצואה.

אבחון

האבחנה הרפואית ניתנת לאחר שנשללות אבחנות אחרות כגון צליאק, קרוהן, קוליטיס ועוד ובדיקת צואה.
ברפואה הטבעית האבחון יכלול גם אבחון לשון. הרפואה הקונבנצינלית מציעה תרופות להקלה על הסימפטומים אולם הן לא מטפלות בגורם למחלה.

אבחון מתאים (צילום: shutterstock)
אבחון מתאים (צילום: shutterstock)

טיפול

הטיפול הטבעי בקנדידה עיקרו בשמירה על אוכלוסיית החיידקים הטובים במעי הגס וחיזוק מערכת העיכול, על מנת למנוע חזרה של הקנדידה. הטיפול הטבעי בקנדידה מעצים את הגוף בעזרת אורח חיים בריא ואיזון וחיזוק הגוף. הגברת המודעות לגוף מסייעת בתהליכי שחרור רגשיים, ומעצים את החיבור של המטופל לעצמו. במקביל לדיאטת הקנדידה, המתרכזת בסילוק הפטריה מהגוף, יש לדאוג לשיקום פלורת המעיים וחיזוק אוכלוסיית החיידקים הטובים במעיים. זאת ניתן לעשות על ידי צמחי מרפא מותאמים המספקים תמיכה לכבד, מנטרלים רעלים ותומכים בתהליך "ניקוי הגוף "והאיזון בפלורת המעיים.

דיאטת הקנדידה משלבת מזונות מחזקים, מנקים ומשפרים תהליכי עיכול. זאת בשילוב עם הסרה מוחלטת של כל המזונות ה'מזינים' את הקנדידה ועוזרים לה לגדול. דיאטת קנדידה יעילה צריכה להימשך חצי שנה לפחות, כדי למנוע את התרבות הקנדידה וכל מאמץ של טיפול בקנדידה ללא דיאטת קנדידה מותאמת מועד לכישלון.

תזונה מותאמת למצבי קנדידה תתרכז ב'הרעבת' הקנדידה במעיים הניזונה ממזונות שונים. בנוסף, תתרכז התזונה בהבראת מערכת העיכול ותכלול עידוד של מזונות מבריאים לצד הימנעות ממזונות אחרים. תזונת קנדידה, לרוב, תכלול תפריט של ירקות טריים ודגנים מלאים, הימנעות מעישון ושתייה מרובה המעודדת פליטה של רעלי הקנדידה החוצה. כמו כן, פרוביוטיקה יחודית בפרוק מושהה בצרוף פורמולות צמחי מרפא להחזרת האיזון במערכת העיכול ושיקומה בשילוב אורח חיים מתאים ייתנו מענה ויסייעו לטיפול.

מכון הניג

מכון הניג הוקם לפני 12 שנה, וכיום הינו הקליניקה הגדולה בישראל לטיפול בבעיות מערכת העיכול, הפועלת בפריסה ארצית.
בעזרת איבחון מקור הבעיה, טיפול מותאם אישית בפורמולות ייחודיות ובלעדיות שפותחו במכון עם איכות ורמת מיצוי גבוהה, ובעזרת טיפול מותאם אישית וליווי צמוד של מטפלים ונטורופטיים המתמחים בתחום, גם כשמגיעים למכון מקרים מורכבים ומאתגרים, המטופלים מדווחים על אחוזי הצלחה גבוהים ביותר.

לקבלת מידע על מכון הניג ותיאום פגישת אבחון לחצו כאן

חושבים שיש לכם קנדידה?
מכון הניג כאן בשבילכם.

לאבחון והתאמת טיפול השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.