5 דברים שחשוב שתדעו על יתר לחץ דם

אחד מכל 5 אנשים סובל מיתר לחץ דם. אצל רבים הטיפול היעיל הוא טיפול תרופתי, אבל אם אתם, או מישהו קרוב אליכם סובל מיתר לחץ דם שלא מתאזן בטיפול בתרופות, אל יאוש. הנה 5 דברים שחשוב שתדעו על יתר לחץ דם, בין היתר, מחקר חדש לפרוצדורה ייחודית, שאולי תפתור לכם את הבעיה.

בתור מי שסובלים מיתר לחץ דם, בטח כבר שמעתם את כל הקלישאות הרגילות על כך שיתר לחץ דם הוא "הרוצח השקט" על חשיבות אורח החיים הבריא, שינויים בהרגלי הפעילות הגופנית והתזונה וכמה חשוב לאזן את לחץ הדם.

כל הדברים האלו נכונים, אבל אנחנו פה כדי לספר לכם כמה דברים שאולי לא ידעתם על יתר לחץ דם.
ואם אתם סובלים מיתר לחץ דם שלא מתאזן בטיפול תרופתי, למרות שכבר ניסתם כל קומבינציה אפשרית, אל ייאוש, יש לנו גם חדשות על מחקר חדש, שאפשר להצטרף אליו בימים אלו, שאולי יפתור לכם את הבעיה.

ואגב, גם אם אתם לא חושבים שזה רלוונטי לכם, כדאי לכם לקרוא, כי יתר לחץ דם הוא בעיה רפואית שאין לה סימפטומים, ואפשר לגלות אותה בקלות. אז אולי כדאי לכם לבדוק…

אז מה 5 הדברים החשובים שאתם צריכים לדעת על יתר לחץ דם?

 1. הסיבות ליתר לחץ דם לא ידועות.
  כן, עם כל הידע והקדמה, אין תשובה חד משמעית לגורם ליתר לחץ דם. מה כן יודעים? שיש מגוון של מנגנונים שמשפיעים על לחץ הדם, כמו הורמונים שונים המשפיעים על כיווץ דפנות כלי הדם, חלקם מופרשים מהכליות. הפרשה מוגברת שלהם, מייצרת כיווץ מוגבר של כלי הדם שמוביל ליתר לחץ דם. עוד גורם שמשפיע הוא כמות הנוזלים והמלחים בגוף. כשהכמות שלהם עולה, עולה גם לחץ הדם. לפעמים יתר לחץ דם הוא תוצאה של גורמים אחרים כמו מחלות שיוצרות יתר לחץ דם או תרופות מסוימות שמעלות אותו.
 2. יתר לחץ דם לאורך זמן מייצר מגוון של מחלות ובעיות בריאות.
  יתר לחץ דם בעצמו אינו מחלה, וגם אין לו סימפטומים, אבל לחץ דם של מעל 140/90 שאינו מאוזן ומטופל יכול לגרום למגוון של מחלות שאף אחד לא מעוניין בהן, למשל שבץ מוחי, מחלות לב, מחלות כלי דם, וגם פגיעה בתפקודי כליה ובעיות ראיה. כדי למנוע את הפגיעה הרב מערכתית הזאת והסיכון למחלות קשות חשוב מאוד לטפל ביתר לחץ דם מהר ככל האפשר ולהוריד אותו תוך שבועות ספורים.
 3. הטיפול הראשוני ביתר לחץ דם כולל תרופות, אבל בהרבה מקרים יותר מאחת.
  רק 40%-50% מחולי יתר לחץ דם מקבלים טיפול, ורק 40% מהם מאוזנים. אז מעבר להורדת צריכת מלח, ואורח חיים בריא הכולל תזונה בריאה, פעילות גופנית, והפחתה במשקל עודף, הדרך לאיזון עוברת הרבה פעמים בנטילת תרופות. מחקרים מראים שהטיפול בשתיים, שלוש ואפילו ארבע תרופות, יעיל בדרך כלל יותר מאשר טיפול בתרופה אחת. זו הסיבה שהרופא מוסיף ומשנה לכם תרופות כל עוד לחץ הדם לא מתאזן. חשוב לקחת את התרופות על פי מרשם הרופא, למרות שברור שכמות כזאת של תרופות מאתגרת את הטיפול גם מהצד של המטופל.
 4. יש דבר כזה יתר לחץ דם עמיד לתרופות.
  לפעמים יש לזה סיבה כמו תרופות שאדם לוקח ומעלות את לחץ הדם, צריכה רבה של מלח באוכל, או מחלות אחרות שמשפיעות על לחץ הדם. מצב כזה נקרא יתר לחץ דם שניוני, אבל לפעמים אין סיבה ברורה לחוסר האיזון. אז מה עושים? מנסים לשנות ולהוסיף תרופות, משפרים את אורח החיים, אבל זה לא הכל, כי היום יש כבר מחקרים על טכנולוגיות שיכולות לסייע גם למצב הזה.
 5. רוצים להיות חלק מעתיד בריא יותר? תשננו את המילה – דנרבציה.
  אז מה עושים אם התרופות לא עוזרות? גם אם קיבלתם מגוון של תרופות ולחץ הדם שלכם לא מתאזן, יש אור בקצה המנהרה. בימים אלו נערך מחקר בפרוצדורה חדשנית וייחודית, ואולי כדאי לכם להיות חלק ממנו. מדובר בפרוצדורה קצרה, שמדכאת את העצבים שסביב עורק הכליה, אלו שמפרישים הורמונים המשפיעים על כיווץ כלי הדם, ובכך, מונעים מהם להעלות את לחץ הדם. במחקר עוברים הנחקרים את הפעולה הפולשנית הפשוטה יחסית, שכמעט אין בה סיכון ותופעות לוואי, כדי לבדוק אם היא יכולה לעזור להשתלט על יתר לחץ הדם שלהם, ולאפשר להם חיים בריאים יותר בהמשך.

הדנרבציה כבר הוכיחה תוצאות טובות במחקרים ראשוניים ואתם יכולים להיות מהראשונים שיזכו לנסות אותה, דרך הצטרפות למחקר שנעשה עכשיו בארץ.

אז אם אתם מתמודדים עם יתר לחץ דם ולא מצליחים לאזן אותו, אל תחכו. איזון של יתר לחץ דם קריטי לבריאות שלכם, ולשמירה על חייכם, ואם אתם סובלים מיתר לחץ דם עמיד לתרופות, ורוצים לנסות גישה חדשה, מוזמנים להצטרף למחקר ולהיות חלק מעתיד הטיפול ביתר לחץ דם.

לפרטים נוספים ובדיקת התאמה למחקר לחצו כאן

אנחנו כאן בשבילכם

כתבו לנו הודעה ואנחנו מבטיחים לחזור מיד עם כל הפרטים החשובים