יותר ויותר נשות טיפול, אימון, יעוץ, חינוך, מגלות מהו סטיילינג טיפולי והופכות את הבגדים לכלי להתפתחות אישית ומקצועית

הבחירה בטיפול וחינוך באה מתוך עולם ערכים ושליחות מקצועית. יחד עם זאת, תחומים אלה שוחקים והתגמול הכלכלי נמוך. הרצון בביטוי עצמי בעבודה, בתשוקה לעשייה, ביצירתיות ובאפשרויות עבודה נוספות, הולך וגובר. סטיילינג תרפי זה שילוב בין האישי למקצועי, בין אהבה לעבודה. זוהי גישה טיפולית אימונית ייעוצית חינוכית ולא מדובר בהכשרת סטייליסטיות. קהילת נשות המקצוע שעוסקות בסטיילינג תרפי הולכת וגדלה וכך גם הביקוש לסדנאות, קבוצות ותהליכים אישיים של טיפול באמצעות לבוש.

סטיילינג טיפולי

כדי להבין יותר מהו סטיילינג תרפי ואיך בגדים יכולים להיות כלי טיפולי, נפגשנו עם ד"ר טלי סטולובי, מפתחת הגישה.

טלי סטולובי הינה ד"ר לעבודה סוציאלית קלינית, מרצה בכירה בביה"ס חברה ואמנויות, הקריה האקדמית אונו. היא חוקרת את הפסיכולוגיה של הלבוש מ-2015 ופיתחה את המודל של סטיילינג תרפי, דרכו היא מטפלת בנפגעות טראומה מינית.

ד"ר סטולובי מכשירה נשות מקצוע בגישת סטיילינג תרפי מ-2017, וכיום הקהילה המקצועית מונה כבר מעל 250 נשים. מחברת הספר – "סטיילינג תרפי – להתלבש כמו האישה שאת רוצה להיות", פרסמה מאמרים אקדמיים בארץ ובעולם, ואת המאמר הבינלאומי הראשון שעוסק בסטיילינג תרפי.

"אני באה מתחום בריאות הנפש ושנים רבות עסקתי בטיפול ובמחקר" אומרת טלי. "סטיילינג תרפי היה הכלי שלי לצאת מחיי שכירה במשרד הבריאות, לשנות את כל מה שחשבתי על החיים המקצועיים שלי ולהכניס יצירתיות והתפתחות בעשייה שלי. אני גאה להוביל את הקהילה המקצועית האיכותית הזו לפתח תחום חדש ובעל ערך ומשמעות".

אז ד"ר טלי סטולובי, ספרי לנו מהו סטיילינג תרפי ואיך סטיילינג יכול להיות טיפולי?

"סטיילינג תרפי זאת גישה שבה הבגד הוא כלי להתפתחות אישית ומקצועית. זו גישה שרואה את הקשר בין לבוש לבין אישיות, מגדר, תפקיד מקצועי ודימוי הגוף שלנו.

בסטיילינג תרפי, אין בגד שהוא "סתם" בארון שלנו. כל בגד מספר סיפור על תפיסה מסוימת שלנו את עצמנו או את העולם. אנחנו לומדות לשנות את החשיבה על בגדים, ובמקום להתאים את עצמנו לבגדים, אנחנו מתאימות את הבגדים אלינו. לגוף שלנו, לאישיות שלנו ולצרכים שלנו. יש פה תפיסה מאוד עמוקה של בגדים, זו תפיסת עולם.

בסטיילינג תרפי, אנחנו מדברות על להתלבש כמו האישה שאת רוצה להיות. זו לעולם לא אישה אחרת, שאנחנו מתאמצות להגיע אליה. מדובר באישה שאני, כשאני במיטבי – מחוברת לעצמי, לכוחות שלי ולחוזקות שלי. בחירות הלבוש נעשות לא מתוך עמדה של "מה צריך" ו"מה יגידו" אלא מתוך המחשבה מה טוב לי, איך אני אוהבת לראות את עצמי ואת הגוף שלי, איך אני רוצה להיות נוכחת במרחבי חיי".

אז מה בעצם לומדים בגישת סטיילינג תרפי?

אנחנו לומדות על הפסיכולוגיה של הלבוש – העולם הרגשי מאחורי בחירות הלבוש. מה כל סגנון מספר על הלובשת, ואיך הבגדים משקפים את סיפור החיים שלה ודימוי הגוף.

אנחנו לומדות מהו דימוי גוף ומהו טיפול בדימוי גוף דרך סטיילינג. אנחנו לומדות על הפסיכולוגיה של נשים, איך המגדר שלנו צובע את החיים שלנו והיחס שלנו לחיצוניות שלנו. דרך הבנה מפוכחת של מיתוס היופי אנחנו מחזירות לעצמנו את הרשות ליהנות מהבגדים שלנו, ולקבל את הגוף שלנו ואת הבחירות שלנו בחיים.

אנחנו מוצאות את הדרך לשלב בין העומק והפנימיות שלנו, לבין ההנאה מצבע, בד וסגנון. אנחנו לומדות גם על יחסי אימהות בנות, ואיך היחסים הללו באים לידי ביטוי בהתפתחות של הסטייל האישי. וכמובן, גולת הכותרת של הקורס היא איך לייצר שינוי דרך סטיילינג תרפי. ממש לטפל בעצמנו ובאחרות, כדי שנרגיש טוב יותר, וגם נתפתח בכל התחומים, דרך שימוש יומיומי בארון הבגדים שלנו. לא צריך לאהוב אופנה כדי להשתמש בסטיילינג תרפי. זה מתאים לכל מי שמתלבש/ת בבוקר.

ד"ר טלי סטולובי מכשירה נשות מקצוע בגישת סטיילינג
ד"ר טלי סטולובי מכשירה נשות מקצוע בגישת סטיילינג תרפי

אז ההכשרה מתאימה רק לבעלות מקצועות הטיפול?

לא רק. סטיילינג תרפי היא גישה טיפולית אימונית ייעוצית חינוכית, ולכן מתאימה לכל מי שבאה מעולמות אלה. זו לא הסבת מקצוע אלא הכשרה שמתווספת להכשרה הבסיסית.

כל אחת מיישמת את הגישה בהתאם לזיקה המקצועית שלה, ובהתאם ל"אני מאמינה שלה". יש נשים שמטפלות בסטיילינג תרפי בקליניקה, יש כאלה שמנחות קבוצות או סדנאות, יש כאלה שמעניקות ליווי אישי קצר מועד.

אוקי, ואם סיימתי את ההכשרה, מה האפשרויות הפתוחות בפניי?

ראשית, יש לנו קהילה מהממת ואיכותית שלא מפסיקה ללמוד. אנחנו מקיימות מפגשים מקוונים ופרונטליים בהם אנחנו ממשיכות להעמיק בהיבטים יישומיים של כל מה שנלמד בקורס. התלמידות שלי אוהבות ללמוד! מעבר לזה, יש פרקטיקום, שבו אנחנו עובדות דרך תיאורי מקרים על היישום של הכלים הבסיסיים.

הקורס מעניק עולם תוכן שלם, שאפשר ליישם אותו במגוון גדול של מסגרות. אפשר להכניס את סטיילינג תרפי ככלי בתוך קליניקה, אפשר להחליט לצאת בסדנאות לאוכלוסיות מסוימות, אפשר לקיים קבוצות לכל הגילאים דרך הכלי הזה.

כל אחת מוצאת את הדרך הנכונה לה. ומעבר להכל, תלמידות מספרות על ההשפעה המיטיבה בחיים שלהן, בחיי המשפחה שלהן, חלקן מקבלות קידומים בעבודה ופורצות דרך רק מעצם התהליך האישי שהן עוברות בקורס, ובזה אני גאה מאוד.

זוהי זכות גדולה בשבילי להוביל את קהילת סטיילינג תרפי, ואני עדה לתהליכים מדהימים שנשים עוברות וגם מעבירות בסביבתן. וזה הרי מה שבאנו לעשות.

למידע על קורס סטיילינג תרפי לנשות מקצוע לחצי כאן

למידע על קורס סטיילינג תרפי לנשות מקצוע

השאירי פרטים כאן: