כששליש מהזוגות בארץ מתגרשים – הביקוש ליועצי זוגיות שובר שיאים!

כשבטלוויזיה תוכנית שידוכים רודפת תוכנית שידוכים, ותוכניות כמו חתונה ממבט ראשון, או אהבה חדשה הן שיחת הקולר החמה ביותר בכל מקום, עולה ההבנה שזוגיות היא כבר לא מה שהיה פעם, ושיותר ויותר אנשים וזוגות, זקוקים לעזרה מקצועית כדי לצלוח את החיים ביחד.

שמירה על זוגיות

דווקא היום, שהמטפלים ויועצי הזוגיות למיניהם ממלאים את הפריים טיים, רצינו לבדוק עם אחת היועצות הוותיקות בתחום, מה השתנה בייעוץ הזוגי בשנים האחרונות? מי באמת צריך ייעוץ זוגי? ומה צריך כדי להיות יועץ זוגי טוב.

ד"ר אורית ארבל, היא יועצת זוגית וותיקה שעובדת כבר מעל ל-30 שנה בתחום, ותחת ידיה עברו מאות אם לא אלפי זוגות שהגיעו לייעוץ.

אורית, מה השתנה אצל הזוגות פעם והיום, ולמה הנושא הזוגי הפך לדבר כל כך חם?

"זוגיות, כמו דברים אחרים, הייתה פעם משהו שלמדנו מהסתכלות וחיקוי.
כשהשבט גר כולו יחד, יכלו הילדים להסתכל על הזוגיות של הוריהם, דודיהם, ואחרים, וללמוד איך מתנהלת הזוגיות, איך הם רוצים לנהל את הזוגיות שלהם, וגם איך לא. הדוגמאות מסביב נתנו אופציות, וכל אחד בחר את מה שמתאים לו. ברגע שהחיים שלנו עברו להיות רק עם המשפחה הגרעינית, הזוגיות היחידה שראינו הייתה של הורינו, ועם אחוז גירושין שהולך ועולה, ילדים רבים גדלו בלי מודל זוגיות בכלל, או עם מודלים רעים מאוד, שהם לא רוצים לשחזר.

תוסיפו לזה את תרבות "סרטי דיסני" שדחפה לנו בכפית את הפנטזיה על זוגיות מהסרטים, על אהבה ממבט ראשון, על זוגות יפים ויפות, שרק האהבה מחזיקה אותם יחד באושר ועושר עד עצם היום הזה, ותקבלו מיקס שמייצר אנשים שנכנסים לזוגיות בלי הכלים הבסיסיים כדי באמת לנהל אותה.

צריך כלים כדי לנהל זוגיות?

"צריך כלים, צריך לדעת איך עושים מה, ובעיקר צריך להשקיע בזה, לעבוד בזה, לחדד את החושים, לתקשר כמו שצריך, ועוד הרבה רבדים, שאם אין לך אותם, ואתה לא יודע איך לעשות אותם, תצטרך איש מקצוע שילמד אותך. כמו עם הנקה, שפעם למדנו מאמא וסבתא, וידענו איך לעשות את זה, אבל היום מתברר שנשים רבות לא מצליחות להניק וצריכות יועצת הנקה כדי ללמוד את הפעולה הזאת שחשבנו שהיא טבעית ואינסטקטיבית. גם זוגיות מתברר היא משהו שהיום צריך פעמים רבות יועץ שיעזור לנו לעשות את זה נכון.

אבל החיים שלנו כל כך עמוסים, כל כך מהירים, למי יש זמן עכשיו לשבת על הספה שנים על גבי שנים רק כדי לתחזק את הזוגיות?

"קודם כל, הזוגיות שלנו היא הבסיס שלנו.
בן או בת הזוג שלנו, הם השותפים שלנו לחיים, זה לא משהו צדדי שאין לנו זמן להשקיע בו.
אבל ברור, שהחיים המודרניים לא משאירים לנו הרבה זמן מעבר לעבודה ובית, ועם ההבנה הזאת נוצרה אצלי 'שיטת המרתון'.

שיטת המרתון מוכרת ורשומה בספריית הקונגרס העולמי בארה"ב, לוקחת בחשבון בדיוק את זה.
בעידן שלנו, אין לאנשים זמן, הם צריכים משהו שיעזור להם תכלס, ובזמן קצר.
השיטה בנויה על מספר עקרונות, שאם לומדים אותם, ועובדים עליהם, אפשר לפתור את רוב בעיות הזוגיות.

לא מדובר פה על ייעוץ של שנים.
השיטה בנויה משלבים מובנים שבהם אנחנו לומדים להכיר את עצמנו, את בן או בת הזוג שלנו, לומדים איך להימנע ממצבי אוטומט למשל שמובילים אותנו תמיד לאותו מקום של ריב וכעס, איך לתקשר נכון עם בן הזוג שלנו, מה היא הקשבה מודעת, או מהם 13 הדיברות שהן הבסיס לזוגיות טובה.

מה שעוד יפה בשיטה היא שהיא מתרגלת את הכל, לא רק מביאה את התאוריה.
בכל שלב שבו אנחנו פותחים עוד נתיב להבנה של הזוגיות, הזוג נשלח הביתה כדי לעשות עבודה, יש להם ממש שיעורי בית וכשהם חוזרים, הם עם תובנות חדשות, כך שהתהליך קורה לא רק בין 4 קירות הקליניקה, אלא לאורך כל הזמן של הייעוץ.

 ואת השיטה הזאת אפשר ללמוד? מה כל אחד יכול לעשות קורס ולהיות יועץ זוגי?

מי שיש לו את הבסיס ואת הרצון, בהחלט יכול לעשות קורס במכללת ארבל, ולהפוך להיות יועץ זוגי.
41 מחזורים של קורסים כבר עברו במכללה, ויצאו ממנה הרבה בוגרים מוכשרים ומוצלחים שמדריכים היום זוגות רבים לזוגיות טובה בהצלחה יתרה.
מצד אחד יש פה שיטה מאוד מובנית, שאם לומדים את התהליך שלה, לא צריך הרבה יותר מזה, מצד שני, השיטה היא לא הכל, וצריך כמובן שינהל אותה אדם שיש לו את הנתונים הנכונים.

למי מתאים להיות יועץ זוגי?

אני חושבת שקודם כל צריך להיות מישהו שמחפש מקצוע עם ערך, מקצוע עם נשמה. אדם שאוהב לעזור לאנשים אחרים.

בכל קבוצה של חברים יש את האדם הזה שכולם פונים אליו ברגעי משבר, החברה הזאת שתמיד באים להתייעץ איתה ברגעים הקשים, או כשעומדים לפני החלטות, אלו בדרך כלל אנשים שיש להם את הרגישות וההקשבה ואת יכולת הניתוח שמתאימים לייעוץ זוגי.

חשוב שזה יהיה אדם שיכול לראות דברים מהעיניים של הזולת, מאבחן בנשמה שיודע להגיע לשורש העניין ולנתח אותו, אדם סקרן. וכמובן, אוהב אדם, שמאמין שכל אחד יכול לשפר את עצמו.

מעבר לכל התכונות הבסיסיות האלו צריך להיות אדם שנושא הזוגיות מעניין אותו.
אני יכולה להעיד שכל הסטודנטים שעברו במכללת ארבל הודו שהקורס עצמו שיפר באופן משמעותי את הזוגיות שלהם עצמם.

אפשר ללמוד ייעוץ זוגי כמקצוע ראשי, בתחילת החיים, או כהסבה מקצועית.
יש הרבה סטודנטים שמגיעים אלי בגיל שבו הם מחפשים להם מקצוע חדש, וכיוון בחיים.
אפשר ללמוד את שיטת המרתון בנוסף למקצוע ועבודה אחרת שלך, כמקור נוסף להכנסה ועניין בחיים או אנשים שנמצאים כבר במקצוע טיפולי ורוצים להוסיף לארגז הכלים שלהם שיטה נוספת.

ואיך זה יעזור לי בחיים האישיים שלי?

קודם כל, שיטת המרתון יכולה לעזור לכם בזוגיות שלכם, אבל לא רק.
שיטת המרתון לא עוסקת רק בזוגיות בין גבר לאישה, היא עוסקת במערכות יחסים בין שני אנשים במצבים שונים, היא יכולה לתרום גם ביחסי עבודה, משפחה, או כל מערכת יחסים אחרת.
אם אתה בבוקר איש הי טק, ולמדת את שיטת המרתון, אתה יכול בערב להיות יועץ זוגי, וגם להשתמש בעקרונות המרתון ביחסים שלך עם העובדים שלך, הבוסים שלך הלקוחות ואחרים.

העקרונות של שיטת המרתון משנים את ההסתכלות שלך על החיים.
הם משנים את התפיסה שלך את מערכות היחסים בחיים שלך, וגם את ההסתכלות על עצמך, על התגובות שלך במצבים  מסוימים, על היכולת שלך לתקשר עם הסביבה.

זו שיטה לחיים, לעבודה לחברים, אלו כלים שתמיד טוב שיש לך.

לקבלת פרטים נוספים על קורס יועצי הזוגיות של ד"ר אורית ארבל לחצו כאן

למידע נוסף על לימודי ייעוץ זוגי במכללת ארבל השאירו פרטים כאן: