איך להתגבר על בירוקרטיה להוצאת רישיון נשק?

אתם אולי זכאים להוציא רישיון נשק, אבל זה לא אומר שתצליחו לממש את הזכאות הזו בקלות. כמו בתחומים רבים, גם בהוצאת רישיון נשק, צריך קודם לעבור מבוך בירוקרטי. איך מתמודדים איתו?

חוק כלי הירייה, תש"ט-1949 קובע הוראות ברורות מתי אדם זכאי לקבל רישיון נשק. עם זאת, לא מעט פעמים אנשים שעל פניו זכאים להוציא רישיון נשק פרטי מוצאים את עצמם חסומים מול הליך בירוקרטי ארוך ומסועף. בכתבה זו חקרנו למה אנשים מוציאים רישיון נשק? מהי הבירוקרטיה הכרוכה בהוצאת רישיון נשק בישראל? וגם בדקנו מול גל רזי, מנכ"ל חברת EasyServing המתמחה בסיוע לאנשים מול הליכים בירוקרטיים, מה אפשר לעשות בכל זאת בשביל להתגבר על התופעה הקשה?

למה אנשים מוציאים רישיון נשק?

משנה לשנה קיימת מגמת עלייה בביקוש לקבלת רישיון נשק, לפי נתוני המשרד לביטחון פנים. ישנן מספר סיבות שאנשים בוחרים לשאת נשק. הסיבה הראשונה היא סיבה פסיכולוגית – הקניית תחושת ביטחון. בין אם מדובר באדם המתגורר באזור שבו הוא חש לא בטוח, מי שחש חוסר ביטחון בדרכו היום יומית לעבודה, או אנשים פשוטים מן הישוב המנסים להשיג תחושת ביטחון כללית. נשיאת נשק מעניקה ביטחון, גם אם השימוש בו הוא אפסי או כלל אין בו שימוש.

לתחושת הביטחון יש להוסיף גם את הסיבה הרציונאלית והיא המצב הביטחוני הקיים במדינתנו. לא פעם שמענו בחדשות על מקרים של פיגועי טרור שנמנעו או שהנזק בהם צומצם בזכות תגובה מהירה של אדם שהיה בקרבת מקום ונשא נשק פרטי. לצערנו הרב, אירועי טרור יכולים לקרות בכל מקום, ללא כל התראה ובהתאם לכך גם נשיאת נשק פרטי הפכה להיות גם היא נפוצה ומקובלת.

מדינות העולם מתייחסות בצורה שונה לזכותו של אדם לשאת נשק פרטי. בקיצון האחד, אפשר למצוא את סין האוסרת על אזרחיה להיות הבעלים של כלי נשק, אלא אם מדובר בנשק למטרת צייד או הגנה מחיות פרא. בקצה השני, אפשר למצוא את ארצות הברית המעניקה לכל אזרחיה זכות חוקתית לשאת נשק בפומבי. במרכז הסקאלה הזו ניתן למצוא את מדינת ישראל.

על אף המצב הבטחוני הקשה, במדינת ישראל לאדם לא קיימת זכות אוטומטית לשאת נשק. על מנת שאדם יוכל לשאת נשק פרטי עליו לעמוד בדרישות סף ובתבחינים לפי הוראות חוק כלי הירייה, תש"ט-1949, ולהגיש בקשה לנשיאת נשק לאגף לרישוי כלי ירייה במשרד לביטחון לאומי, אשר לו הסמכות לאשר או לדחות את הבקשה.

אלה הם חלק מהתבחינים המאפשרים להגיש בקשה לרישיון לנשיאת נשק פרטי: מגורים ביישוב זכאי, עיסוק ביישוב זכאי, מורה דרך מוסמך, חקלאי מוכר, מוביל חומרי נפץ, בעלי הכשרה צבאית של רובאי 07 ומעלה, קצין מדרגת סגן או נגד מדרגת רס"ר בצה"ל, משרתי משטרת ישראל, בעלי הכשרה ייחודית, כבאי ועוד.

כל תבחין כזה מורכב מקריטריונים שונים, כך למשל לא כל כבאי רשאי לשאת נשק אלא רק כבאי פעיל ברשות הארצית לכבאות והצלה, בעל ותק של שנתיים לפחות בתפקידו, על פי נוהל שנקבע בעניין זה. עוד יש לציין כי על מנת לעמוד בכל תבחין נדרשים להגיש מסמכים ואישורים ספציפיים וכן קיימות דרישות סף ואף צורך בראיון אישי.

אם במבט ראשון ההליך נראה פשוט, המבט השני כבר מראה תמונה שונה לגמרי.

הבירוקרטיה הכרוכה בהוצאת נשק בישראל

מדינת ישראל ידועה בזכות הרבה מאוד חוזקות ויתרונות שלה, לצערנו הליכים בירוקרטיים יעילים אינם אחד מהם. תופעה המוכרת היטב לכולנו בתחומי החיים השונים המצריכים פעולות מול גופים ומוסדות ממשלתיים כגון הביטוח הלאומי, מס הכנסה, משרד הבריאות, המשרד לביטחון פנים ועוד, שאפשר אף לכנותה 'מכת  מדינה', הינה הבירוקרטיה הישראלית. מדובר בהליכים ארוכים ומסורבלים שלוקחים המון זמן. כאשר מנגד עומד האדם הפשוט שמוצא את עצמו לא פעם תקוע. התוצאה היא סחבת בלא מעט תהליכים חשובים והרבה פעמים תסכול ותחושת חוסר אונים.

כשהבירוקרטיה בישראל פוגשת את הנושא הרגיש של הוצאת רישיון נשק פרטי נוצר קושי עמוק. כך יוצא שעל אף שהחוק מסדיר בצורה ברורה מי זכאי להוצאת רישיון נשק, בפועל לא מעט אנשים שחשבו שהם עומדים בקריטריונים, מוצאים את עצמם אבודים מול התהליך הבירוקרטי ואף לא צולחים אותו ומקבלם תשובה שלילית.

איך ניתן להתגבר על הבירוקרטיה הישראלית להוצאת נשק?

מתוך רצון להבין איך להתגבר על הבירוקרטיה הישראלית הכרוכה בהוצאת רישיון נשק שוחחנו עם גל רזי, ממייסדי EasyServing, חברה הנותנת סיוע מקיף להתמודדות עם המבוך הבירוקרטי של הגופים הממשלתיים במדינת ישראל בהליכים של הוצאות רישיון נשק ובהליכים רבים נוספים כמו מחיקת חובות, מחיקת BDI שלילי, מחיקת עבר פלילי ועוד.

"איפה ראינו במיוחד את הקושי של אנשים כמוני כמוך, לעמוד מול הבירוקרטיה הישראלית? בתקופת הקורונה. כשבשוק היו למעלה ממיליון מובטלים המוסד לביטוח לאומי קרס מעומס של פניות ונוצר מצב עגום למדי שאנשים היו זכאים לדמי אבטלה אבל נפלו בין השורות" גל מסביר ומוסיף "המשימה האחת של החברה שלנו היא בדיוק זאת: שאנשים שיש להם זכאות לא יפלו בין הכיסאות". ואכן השירות הייחודי של EasyServing עזר ללא מעט אנשים בתקופת הקורונה לקבל את דמי האבטלה להם היו זכאים.

איך בכל זאת אפשר להתגבר על הבירוקרטיה הישראלית להוצאת נשק בישראל?

"האבסורד בהליך הבירוקרטי של הוצאת נשק בישראל הוא שהמון אנשים זכאים להוציא נשק לפי התבחינים אבל הם לא מצליחים לעשות את זה לבד. איך זה קורה? ההליך עצמו הוא לא הליך ארוך, אבל הוא מצריך הרבה מאוד פרטים כמו הגשת אישורים ספציפיים, עמידה בראיון אישי ועוד. אצלנו בחברה יושבים אנשים שזו המומחיות שלהם. הם מתעסקים בבירוקרטיה בוקר, צהרים וערב. הם יודעים בדיוק מה צריך לעשות, איזה מסמך להגיש, מה להגיד ומה לא להגיד בראיון. אדם הזוכה לליווי הנכון יכול לצלוח את ההליך הבירוקרטי ולקבל רישיון לנשק בקלות יחסית. אני רואה את זה כל יום".

לסיום, שאלנו מה מאפיין את כלל הלקוחות שפונים אל החברה שלו בבקשה לעזרה.
"לעיתים נוטים לחשוב שמי שצריך עזרה הם אנשים מבוגרים או מי שמתקשה עם השפה. אך האתגר לצלוח הליך בירוקרטי לא קשור  לגיל או לשפה. יש כאן תהליך שלם שמצריך ידע ומומחיות. אנחנו רואים את זה בעבודה שלנו ב-EasyServing. אנשים צעירים, אינטליגנטיים ומביני עניין פונים אלינו לעזרה מחוסר היכרות עם הליך בירוקרטי אליו הם נדרשים".
אז מסתבר, שאפשר להתגבר על הבירוקרטיה!

לחצו כאן לסיוע של EasyServing בהליך הוצאות רישיון מזורז

לבדיקת זכאות לרישיון נשק פרטי בתהליך מזורז
השאירו פרטים וקבלו תשובה תוך 24 שעות: